Do šesti do rána, do tří a do jedné. To jsou víkendové otevírací doby čtyř klubů v obchodním a zábavním areálu na největším jihlavském sídlišti Březinky. Další dvě místní herny jsou otevřeny non-stop. V brzkých ranních hodinách se místo zaplňuje opilci z místních podniků, kteří se chovají velmi hlučně. Hudba z tanečních klubů se rozléhá všude kolem. Lze ji dobře slyšet i mimo areál zábavních podniků.

A právě to trápí obyvatele několika panelových domů stojících v bezprostřední blízkosti obchodního a zábavního areálu. Tamější podniky a jejich opilí návštěvníci obyvatele nenechají spát. Místní se 
s problémy potýkají několikrát do týdne již několik let.
„Diskotéky fungují do rána třikrát týdně. Ve středu, v pátek a v sobotu. Budí nás hudba, ale i pokřikování návštěvníků místních podniků," uvedla obyvatelka Březinek Helena Dolejší. Ta je členkou petičního výboru, který usiluje o novou městskou vyhlášku, která by na částech území Jihlavy omezila produkci a provozní dobu podniků. Mezi nimi mají být i ty 
v areálu na Březinkách. Petici, zasazující se o vyhlášku, podepsalo kolem stovky místních.

Nyní se jí zabývá i jihlavský magistrát. „O vyhlášce omezující provozní dobu některých podniků se jedná. Měla by se týkat i podniků na Březinkách, kde se scházejí lidé za noční zábavou, ale i otevírací doby předzahrádek," řekl náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).
Kalina potvrdil, že hluk na Březinkách je stálý a dlouhodobý problém. „Jeho řešení není jednoduché. Časové omezení provozu podniků se jeví jako jediná možnost, jak situaci vyřešit. Samozřejmě budeme o omezení ještě jednat i s provozovateli klubů," zmínil Kalina.

Kalina dále uvedl, že příčinou hluku na Březinkách není jenom hudební produkce, ale také doprava do klubů a jejich návštěvníci. Jak dlouho do noci bude diskutovaná vyhláška provoz klubům povolovat, Kalina rozvádět zatím nechtěl. Obyvatelé okolních domů ale mají v tomto bodě poměrně jasno. „Maximálně do půlnoci," uvedla Dolejší.

Ta o problémech s hlukem diskutovala již minulé úterý 
s Kalinou, ředitelem Městské policie Jihlava Janem Frencem a zástupci ze stavebního úřadu a hygienické stanice 
v Jihlavě. Hygienici se již před rokem zabývali měřením hladiny hluku v nočních hodinách v paneláku blízko areálu. Ta se v průměru pohybovala i kolem šedesáti decibelů.

„Hladina hluku na Březinkách dosahuje občas skoro osmdesáti decibelů, což je tak dvakrát víc, než by bylo přijatelné. Rozumím místním lidem, že se jim to nelíbí. Městská policie proto iniciovala zmíněnou vyhlášku," potvrdil Frenc a dodal, že takový počet hospod v jednom areálu nepokládá za vhodný.

Kluby nesouhlasí
Diskutovaná vyhláška se provozovatelům klubů nelíbí. „Za celou dobu svého působení jsme neobdrželi jedinou stížnost, takže nerozumím tomu, proč bychom měli měnit otevírací dobu. Chápu, že je jednodušší celou situaci řešit plošně, ale s takovým řešením rozhodně nesouhlasíme. Mělo by se týkat jen provozoven, které nemají protihluková opatření," uvedla Jana Třetinová, manažerka clubu Xanadu, který v areálu sídlí. Xanadu má protihluková opatření, která byla poměrně finančně náročná. Cílem klubu je, aby hygiena změřila hluk ve všech podnicích zvlášť a určila, které z nich limity překračují.

Třetinová také dodala, že hluk lidí odcházejících z barů provozovatelé podniků ovlivnit nijak nemohou. „Nemyslím si, že to je problém nočních podniků, ale jednotlivců, kteří se neumějí chovat. Nevím, proč by nezodpovědnost některých měli odnést všichni. Pokud si lidé stěžují, čekala bych například, že se zvýší policejní hlídky po areálu, a ne útoky na noční podniky," vyjádřila stanovisko klubu Třetinová. Dle jejího názoru navíc tento problém není jenom na Březinkách, ale týká se všech klubů ve městě.

Městská policie na situaci kolem obchodního a zábavního areálu na Březinkách pravidelně dohlíží. „Místo kontrolujeme více než jiná. Navýšili jsme tam počet strážníků, ale co se týká podniků, nemůžeme přílišnému hluku nijak zamezit, proto se chystá ta vyhláška," podotkl Frenc.
Problémy s hlukem řešili místní obyvatelé již v roce 2011. Tenkrát si stěžovali na taxikáře, kteří stávali na parkovišti u areálu s nastartovanými auty. „Bývalo tam až třicet taxíků. Mysleli jsme, že se s nimi bude možné domluvit, aby parkovali jinde, a nerušili tak místní. Protože jsme ale neuspěli, zakázali jsme jim na parkoviště od dvaceti hodin do sedmi do rána vjezd," doplnil Frenc.

Taxíky dnes proto zajíždějí k areálu z jiné strany. „Jsme rádi, že se problém s taxíky vyřešil, přesto je ale hluk kolem areálu dost velký. V létě nemůžeme v noci ani otevírat okna, abychom se vyspali. Při letních teplotách to bývá poměrně velký problém," poukázala Dolejší.

Ivana Holzbauerová