Skupina asi třiceti lidí navštěvuje skatepark od jeho založení. Pro zpříjemnění pobytu si do parku přivezli gauče, ty však zafungovaly jako červený hadr na býka. „Minulé prázdniny byla situace neúnosná. Měli jsme ve skateparku sedačky, abychom měli na čem sedět. Byli jsme domluvení s technickými službami, že když je v naší nepřítomnosti schováme pod rampy, bude vše v pořádku. Jenže skupina kluků z asi sedmé třídy je rozřezala, zničila a technické nám je pak odvezly. Teď už je to lepší, protože ve skateparku není kromě překážek a ramp ke zničení nic," říká hořce návštěvník skateparku Adam Ryvola.

Další problém, se kterým se musí skateboardisti vyrovnat, je postoj veřejnosti ke skateparku. Stále existuje velká skupina lidí, které si při vyslovení tohoto místa vybaví alkohol a poflakování. „Skateboarding není mezi lidmi až tak známý a často si ho spojují se špatnými věcmi. Přitom jde o skvělý sport, kolem kterého se utváří pevné kamarádské svazky. Vždy se najde někdo, kdo na nás zavolá městskou policii, ale se strážníky se dá bavit, takže to bývá bez větších problémů," líčí soužití s dalšími občany skateboardista Jan Růžička.

Oáza klidu to není

S tím, že většina stížností končí domluvou, souhlasí i strážnice městské policie Hana Nixová. „Při pořádání akcí dostaneme kolem pěti stížností na rušení nočního klidu, ale většinou se s osazenstvem skateparku domluvíme a po naší druhé návštěvě bývá vše v pořádku. Přes den si občas někdo stěžuje na hlasitou hudbu z aut, ale opět nic strašného," přikyvuje.

Nicméně o naprostou oázu klidu, kde se pouze jezdí na skateboardu, se nejedná. „Nemá cenu tvářit se, že alkohol nebo marihuana jsou ve skateparku tabu. Chodíme tam v rámci našich terénních prací asi dvakrát týdně, takže se s těmi lidmi stýkáme," zmínil pracovník neziskové organizace Střed Ondřej Ferdan.

Skatepark je však na okraji města a mladí lidé popíjejí i na dalších místech. Navíc se zde pořádají i různé akce. „Pro veřejnost jsme pořádali závody Skate Contest. Jinak pořádáme soukromé akce pro naši komunitu," popisuje jeden z organizátorů Patrik Brus.

V době konání jedné z těchto akcí však letos došlo k incidentu, po kterém radnice uvažovala o zákazu dalších akcí ve skateparku. Hned vedle totiž vedou koleje a během Svatojakubské noci právě tady amputoval vlak ruku jednomu mladíkovi. Podle účastníků ale mohou být na radnici naopak rádi, že se akce konala a měl mladíkovi kdo poskytnout pomoc. Mladík totiž slavil pálení čarodějnic celý večer jinde a na soukromou akci nebyl vůbec pozvaný. Místo nehody bylo nešťastnou náhodou. Nebýt zachránců ze skateparku, mohla mít tragédie mnohem fatálnejší důsledky.

ROBERT ŠVANDA