„Sádrový model máme uložen v depozitáři, skládá se z několika kusů. Chtěli bychom ho nechat upravit tak, aby mohl být vystaven," informoval bystřický starosta Karel Pačiska. „Model město před několika lety dostalo od synů Vincence Makovského," doplnil ředitel bystřického muzea Vladimír Cisár.

Kam by sádrová socha mohla být umístěna, dosud Bystřičtí nerozhodli. Podle starosty by to mohlo být například náměstí. „Úprava modelu vyjde přibližně na čtyřicet tisíc korun," dodal Karel Pačiska.

Originál bronzové plastiky slavného novoměstského sochaře Vincence Makovského, který byl odhalen v roce 1939, stojí v parku před bystřickou základní školou T.G. Masaryka a v průběhu let se z podstavce několikrát stěhoval. V roce 1940 socha vadila nacistům, takže na své místo byla navrácena až po osvobození. Masaryk se znelíbil ještě v roce 1961, aby se na podstavec vrátil v roce 1968. Naposledy byl z politických důvodů odstraněn v roce 1984. „Existují i fotografie z toho, jak sochu tehdy sundávali," poznamenal ředitel muzea Cisár.

Před školu se socha vrátila v roce 1990, přičemž ještě předtím byla zapůjčena na výstavu do Prahy a na tvorbu formy pro již zmíněnou kopii pro brněnskou Masarykovu univerzitu. V roce 2000 pak byla kopie Masarykovy sochy instalována před lékařskou fakultou na Komenského náměstí, nyní zdobí prostory nového univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích.

Vincenc Makovský (1900 1966) byl sochařem, designerem, profesorem brněnské techniky a Akademie výtvarných umění v Praze. Působil například i v oboru průmyslového designu ve Zlíně a byl prvním mezi našimi výtvarnými umělci, kteří spolupracovali s konstruktéry na tvarovém a ergonomickém řešení strojů. Pohřben je na evangelickém hřbitově v rodném Novém Městě na Moravě.