Jedna z nich pracuje na Okresním soudě v Havlíčkově Brodě, druhá v Jihlavě. Obě dvě se v minulosti zabývaly kauzami Davida Šimka. V Havlíčkově Brodě šlo o nebezpečné vyhrožování a stalking, v Jihlavě pak o neplacení výživného.

Předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova připustil, že se jedna z jeho podřízených v minulosti mohla stát obětí výhrůžek. Konkrétnější ale nebyl. Obdobnou informaci dostal Deník i na soudě v Havlíčkově Brodě.

Jakým způsobem byly obě soudkyně zastrašovány či vydírány, není známo. Kriminalisté na celý případ uvalili přísné informační embargo. Podle informací Deníku je ale v obou případech podezřelý právě David Šimek.

Na vyšetřování zpočátku dohlížel Jiří Morava z jihlavské pobočky brněnského krajského státního zastupitelství, který v srpnu našel pod autem granát. Kromě granátu měl Morava navíc dostat výhružný dopis.

Policie z tohoto útoku nedávno obvinila šestatřicetiletého Davida Šimka. Zadržen byl zásahovou jednotkou minulý měsíc v Havlíčkově Brodě. Motiv činu zřejmě souvisí s tím, že Morava dohlížel na vyšetřování kauzy zastrašování soudkyň.

Jenže Jiří Morava už několik měsíců kauzu nedozoroval, protože vypadla z jeho kompetence a přešla na okresní státní zastupitelství. Případ tak už několik měsíců řešil jiný žalobce. Dál jej ale vyšetřují kriminalisté z krajského policejního ředitelství v Jihlavě, zabývající se nejzávažnějšími zločiny včetně vražd.

Podle zjištění Deníku by tak měl v současné době David Šimek čelit trestnímu stíhání pro zastrašování dvou soudkyň a jednoho státního zástupce. Šimek nakonec skončil ve vazbě. Poslal ho tam Okresní soud v Jihlavě kvůli obvinění z vydírání a nedovoleného ozbrojování. Jedním z důkazů má být Šimkova pachová stopa na granátu.

Obviněný si proti uvalení vazby podal stížnost. V nejbližších dnech o ní bude rozhodovat Krajský soud v Brně. „K odvolacímu soudu přišel spis v pondělí," informovala mluvčí krajského soudu Simona Pešková.