„Násada jablek i dalšího ovoce vypadá nádherně, vše je čisté a nezaznamenal jsem ani červivost," řekl předseda třebíčské organizace Českého zahrádkářského svazu Blažej Bobek.

Množství jablek, meruněk a broskví na stromech si pochvaloval rovněž ovocnář František Jančík z Jaroměřic nad Rokytnou. „Samozřejmě je ale problém s vláhou. Stromy si neodpočinou ani v noci, kdy je také poměrně hodně teplo. Přes den dosahuje teplota v listech i 60 stupňů Celsia. Vláhová deprese je značná," popsal neradostný stav František Jančík.

Víra v úspěšnou sezonu jej však zatím neopustila. Stejně jako Blažeje Bobka. Podle něj by však pozitivní vyhlídky mohlo pokazit případné krupobití, které by dozrávající ovoce velmi pravděpodobně poškodilo.

Odborníci radí bohatou zálivku

Podobně ničivé však může být pro stromy zmíněné sucho. Blažej Bobek proto doporučuje vydatnou zálivku, jejíž množství by se mělo rovnat silné letní bouřce. Každý metr čtvereční půdy pod obvodem koruny stromu by měl dostat dvacet litrů vody.

„To odpovídá srážce, při které naprší dvacet milimetrů. Musí to být takto hodně. Donést ke stromu pouze dva kbelíky nemá cenu," upozornil předseda třebíčských zahrádkářů.

Stromy si podle něj umí částečně pomoct i samy. Potvrdilo se to třeba v závěru června, kdy část ovoce spadla. „Říkám, že strom má v sobě počítač, který mu řekne, kolik plodů se mu vyplatí držet. Ale na škodu to není, zatím je toho i přesto na větvích hodně," zmínil Blažej Bobek.

To František Jančík přistoupil dokonce k redukci jablek. „Pokud někdo nechá pět šest jablek na jednom místě, není to dobře. Chce to probrat je na dvě, aby to větve bez problémů udržely. Kdo to neudělá, tak bude mít sice hodně plodů, ale všechno drobné," varoval jaroměřický ovocnář.

Snížení počtu zrajícího ovoce se podle něj ideálně provádí v závěru června, pozdě však prý zatím není. Zahrádkáři na to ale mají nejvyšší čas.

Umělý zásah se ovocnářům podle Františka Jančíka určitě vyplatí. Méně ovoce bude nakonec více. „Nikdo na tom neprodělá, protože váhově bude mít úrodu srovnatelnou, ať už nechá hodně malých jablek, nebo je probere a bude mít velké," líčil František Jančík.

„A kdo je prodává, tak taky určitě neprodělá, protože velká jablka bude moci nabízet jako standard, ale malá prodá za méně jako nestandardní," dodal Jančík.

Kromě vydatné zálivky, kterou předseda třebíčských zahrádkářů dodal vlastním stromům během letošního roku již třikrát, by jim údajně mohla pomoci i aplikace postřiku domácí výroby. „Doporučuji přidat do vody močovinu, ale maximálně půl procenta množství. Stromům tím dodáme potřebný dusík," řekl Blažej Bobek.

Třešně jsou téměř sklizené

Recept ale lze v parných dnech použít pouze ráno nebo večer, tedy v době, kdy teploty vzduchu nepřesahují 25 stupňů Celsia. „Jinak bychom mohli listy spálit," upozornil Bobek.

Téměř sklizené už jsou na Třebíčsku třešně a většina pěstitelů si jejich množství i kvalitu pochvalovala. Nyní začínají sklízet meruňky. „Právě teď jim končí zralost. Vláhový deficit je u nich taky velký, ale stromy to utáhly, plody jsou pěkné, až jsem se divil," podotkl jaroměřický František Jančík.

Teploty nad třicet stupňů by se měly udržet ještě i v úterý a ve středu. Poté již meteorologové slibují jejich pokles, oblačno a toužebně očekávaný déšť či přeháňky. Teploty by na konci týdne mohly klesnout pod 25 stupňů Celsia.