Jen ve dvou případech, v rybnících Velké Dářko a Medlov na Žďársku, zjistili zvýšené množství sinic. U lidí s imunitními problémy mohou vyvolat zdravotní potíže. Řekl Karel Smejkal z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Hygienici doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali.

„Kvalita vody je zatím setrvalá, pokud budou dlouhodobější tepla beze srážek, lze výhledově očekávat její postupné zhoršování," řekl Smejkal. Ve vodě se podle něj mohou objevit sinice i zvýšený obsah chlorofylu.

Na Havlíčkobrodsku mají čistou vodu oba kontrolované rybníky – Ředkovec a Řeka. Rybník Kachlička je vypuštěný. Na Jihlavsku se mohou lidé bez obav koupat v rybnících Velký Pařezitý a Malý Pařezitý. V pořádku jsou také všechny tři vodní plochy v okrese Pelhřimov: lom u Horní Cerekve a nádrže Sedlice a Trnávka.

Čistou vodu nabízí rekreantům rouchovanské koupaliště Stejskal a přehrada Dalešice na Třebíčsku, vzorky vody tam hygienici odebírali na pláži u Koněšína. Na Žďársku bylo zjištěno mírně zvýšené množství barviva chlorofyl v Domanínském rybníku a v Pilské nádrži.

Výsledky poslední kontroly dnes hygienická stanice zveřejnila na svém webu. Vzorky vody z vodních ploch budou hygienici odebírat opět za dva týdny.