Radnice je myšlence udělat pro to víc nakloněná. Časem bude cesta na kole ulicemi jednodušší, už letos například vzniknou v ulici Marie Majerové pruhy pro cyklisty.

Jedna věc je situace uvnitř města a druhá věc je propojení s okolními obcemi. Například městys Stařeč připravuje chodník a cyklostezku v jednom.

Do asi nejzoufalejší situace se ovšem dostávají ti, kteří chtějí na kole absolvovat pětikilometrovou trasu z Třebíče do Vladislavi. Cyklisté jsou nuceni volit jízdu po státní silnici číslo 23, což je úzká, frekventovaná tepna, řidiči tu jezdí rychle, často se zde stávají dopravní nehody. Nejbizarnějším obrázkem bývají rodiny s dětmi ve „štrúdlu“ za sebou, které míjejí rozjeté kamiony. Co s tím? Podle zjištění Deníku se zatím žádná cyklotrasa závazně nepřipravuje. To ovšem neznamená konečnou.

Pozitivně a slibně zněla reakce třebíčského místostarosty Pavla Svobody na dotaz, zda se nechystá tento záměr prosazovat: „Myšlenka vybudovat cyklotrasu do Vladislavi je určitě dobrá. V posledním roce jsme se o tom ve vedení města nebavili, ale vezmu si to za své a podívám se, co se dá pro realizaci udělat.“

Teoreticky by se musely domluvit představitelé Třebíče a Vladislavi, z příkladu jiných projektů je patrné, že obce uzavřou dobrovolný svazek a postupují společně. Největší překážkou bývají výkupy nebo směny pozemků na trase.

Kudy by cyklostezka mohla vést? Prvotní úvahy se v minulosti ubíraly dvěma směry. Jednak že by se trasa v Třebíči vinula Lorenzovými sady, šla by napříč poli a podél řeky Jihlavy. Tam je ovšem potíž se soukromými pozemky na výjezdu z města. „Chce to osobní jednání, nemyslím si, že by situace neměla řešení,“ podotkl Svoboda.

Druhá varianta hovoří o odbočce ze zamýšlené cyklotrasy Třebíč Dukovany, a to u Kožichovic. Vladislav v novém územním plánu cyklostezku směrem do Třebíče nemá. „Byl jsem loni na nějakém jednání ohledně cyklostezky Třebíč Dukovany a tam se mluvilo o odbočce u Kožichovic, dále směrem k pravému břehu řeky Jihlavy a přes Hluboček kde by bylo potřeba udělat lávku. Ve Vladislavi by cyklostezka vyústila u sokolovny,“ zmínil vladislavský starosta Jan Havlena. Taky starostka Koněšína Hana Žáková by cyklostezku z Třebíče do Vladislavi přivítala. Podle ní by to prospělo turistickému ruchu u Dalešické přehrady.