Firma ŽSD Brno - Modřice zahájila přípravné práce související s demolicí panelového domu na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě. Prostranství ohradila, chodci ani řidiči se už k vyklizenému čtyřposchoďovému paneláku nedostanou.

„V tuto chvíli víme, že vlastní likvidaci panelového domu provede, kromě jiné techniky, bagr s hydraulickými nůžkami. Víme i to, že jednotlivé demontované panelové bloky domu bude firma ze Smetanova náměstí převážet do Baštínova. Právě tam bude instalována speciální linka na zpracování a recyklaci betonu,” uvedl havlíčkobrodský radní Libor Honzárek.

Vyjasnila se i otázka, zda-li je demolice panelového domu ze Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě historicky první v České republice. Podle Vratislava Zídka z karlovarské kanceláře České komory autorizovaných inženýrů, tomu tak ale není.

První byl Sokolov

„Jako první byly u nás zdemolovány některé panelové domy v Sokolově. Důvodem ale byl ale jejich špatný technický stav, ne architektonické pochybení, jako je tomu v případě Havlíčkova Brodu,” nechal se slyšet Zídek.

O likvidaci panelových domů nechvalně známého romského sídliště Chanov uvažovala před několika lety i radnice v Mostě. K demolici nedošlo. A to z finančních i sociálních důvodů.

Demolice panelového domu na Smetanově náměstí potrvá zhruba měsíc. provázet ho budou četná omezení. Počítat s nimi musejí chodci, ale také řidiči. Havlíčkobrodská radnice za ní zaplatí necelé tři miliony korun.