Tato psychoaktivační terapie pomocí psů je učí nejenom to, jak se ke zvířatům chovat a jak o ně pečovat, ale rovněž si s nimi hrají a pomocí nich navazují kontakty se svým okolím.

Jak sdělila ředitelka 3. ZŠ Jana Svobodová, setkání jsou určena pro těžce zdravotně postižené školáky. A to jak ty s mentálními, či kombinovanými vadami, imobilní, tak s poruchou chování. „Pravidelně jedenkrát v týdnu, konkrétně vždy v pondělí, k nám od října dojíždějí canisterapeutky z občanského sdružení Kamarád z Bílku u Chotěboř se svými dvěma speciálně vycvičenými psy. Pro pobavení dětí s sebou navíc berou i několik štěňat,“ vyjádřila se Jana Svobodová.

Zároveň dodala, že k aktivitě, která se v prostorách vzdělávacího zařízení uskutečňuje díky občanskému sdružení (OS) VerVia, vyčlenili zvláštní místnosti. V nich handicapovaní školáci ve věku do 6 do 15 či 16 let tráví cirka devadesát minut a mimo jiné zažívají za zvuku relaxační hudby jednu z metod canisterapie, takzvané polohování.

Metoda polohování

„Tato metoda je založena na fyzickém kontaktu klienta a psa. Ze strany člověka dochází ke vnímání klidu zvířete, hebkosti jeho srsti i tepla a následnému prohřátí, uvolnění a aktivaci určitých částí těla,“ vysvětlila terapeutka a předsedkyně OS Kamarád Martina Kohoutová. S druhým psem, který je podle slov Kohoutové trochu živější, si tyto děti hrají, mazlí se s ním, hladí ho, češou, jednoduše rozvíjejí svoji motoriku, podněcují komunikaci a orientaci v prostoru.

Nová spolupráce

Terapeutickou činnost podporuje a platí po celý školní rok 2011/2012 všem handicapovaným dětem ze školy žďárské občanské sdružení VerVia. Aby viděli, jaké psy bude Martina Kohoutová k dětem vozit, byli se všichni společně před zahájením aktivity osobně podívat i do canisterapeutického centra v Bílku.

„Dětem i maminkám se tam líbilo, někteří si vyzkoušeli psí aportování nebo agility,” uvedl předseda OS VerVia Zdeněk Kulhánek.

„Do této doby se ve škole uskutečnila pouze dvě canisterapeutická setkání. První ohlasy od dětí jsou pozitivní,“ tvrdí Zdeněk Kulhánek z OS VerVia.