„Novoměstský kulturní dům přivítá Expediční kameru už asi popáté. Diváci se musí připravit na čtyřhodinový maraton filmového promítání. Začínáme v osmnáct hodin, mezi jednotlivými snímky je krátká přestávka. Končit budeme okolo dvaadvacáté hodiny. Je to časově náročnější, ale určitě půjde o unikátní zážitek," vyjádřil se ředitel Novoměstských kulturních zařízení Daniel Šimek.

V Novém Městě na Moravě bude představeno celkem devět filmových dokumentů. „Pět z nich jsou filmy, které zvítězily v soutěži na mezinárodním horolezeckém a filmovém festivalu. Organizátorům promítání nabízíme ještě navíc čtyři další bonusové snímky, které mohou a nemusí promítnout. Diváci v Novém Městě uvidí všech devět filmů," řekla Dana Vacovská z občanského sdružení Naboso, které outdoorové filmy propaguje ve více než dvou stech městech v celé České republice.

Jednotlivé filmové snímky netrvají dlouho, doba promítání se většinou pohybuje od pěti do třiceti minut. „Filmy jsou velice zajímavé, jsou to v podstatě rarity. Osobně jsem se byl podívat na festivalu nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů vloni. Tehdy mě zaujal snímek o horolezci lezoucím bez jištění. A zajímavý byl také dokument o cestovateli, který putoval na koni pouze se psem přes Mongolsko a Rusko," prozradil vlastní zážitky Daniel Šimek.

Mezi filmy, které budou promítnuty v Novém Městě na Moravě, je mimo jiné i zajímavý snímek Pavla Barabáše nazvaný Suri. „Dokument diváky zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece. Čeká je také putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života," prozradila obsah dokumentu Dana Vacovská.

Zdolat všechny čtyřtisícové vrcholy v Alpách za osmdesát dní se pro změnu pokusili Ueli Steck a Michael Wohlleben. „Čekalo je tisíc kilometrů na kole a nastoupali přes sto tisíc výškových metrů. Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít dokumentární snímek 82 vrcholů," pozvala Vacovská.

Co uvidíte?

82 vrcholů dvojice horalů se rozhodla zdolat všechny všechny čtyřtisícové vrcholy v Alpách

Suri dobrodružná cesta po africké řece ke kmeni Suri.

Himalaya domov sněhu

Mizející Delta příběh řeky

Karun dva britští dobrodruzi se rozhodnou sjet řeku Karun