Jak potvrzuje vedoucí odboru vnitřních věcí pelhřimovského městského úřadu Jitka Dederová, většinou se při volbách strany podílejí na obsazení volebních komisí asi ze dvou třetin, ale letos to vypadá, že tento podíl může být ještě vyšší. „V některých komisích dokonce budou pouze lidé nominovaní stranami," vysvětlila Dederová.

Strany a hnutí měly možnost úřadům delegovat „své" komisaře do čtvrtečních 16 hodin. „Pak je my budeme doplňovat do počtu ostatními lidmi," dodala vedoucí odboru s tím, že je v zásobě řada většinou „stálých" dobrovolníků, takže úřad už letos další zájemce zejména z řad studentů a penzistů musí odmítat, nebo jim přidělit roli náhradníků.

Každá strana může na okrsek poslat jen jednoho komisaře plus náhradníka. Maximální počet členů komise je letos 18, to by ale svého zástupce muselo dodat všech 18 stran. Minimální počet pak závisí na počtu voličů - například v okrsku pod 300 voličů stačí čtyři členové plus zapisovatel.

Početné členstvo

„Dosazujeme lidi do 17 obcí okresu a třeba v Pelhřimově jsme schopni dodat komisaře do každého z 24 okrsků, podobně i v dalších městech. Jsou to buď přímo členové, nebo lidé, které místní organizace doporučí," říká okresní tajemník ČSSD Čestmír Špička s tím, že většinou jde o „zaběhnuté" členy komisí.

Potíž se zaplněním komisí nemívají hlavně komunisté a lidovci, strany s početným členstvem. Týká se spíš menších a nových stran. „My jsme jen čtyři členové na okrese, takže třeba do komise v Počátkách půjde i můj muž," směje se krajská jednička Zelených Hana Konvalinková z Počátek.

V Pacově musí zajistit osm komisí. „V místních částech je méně členů. Konkrétní složení bude následující - v jedné komisi bude deset lidí, ve třech po devíti a ve čtyřech zasednou čtyři členové," sdělil tajemník městského úřadu v Pacově Václav Krejča.

Odměna za členství se nemění. Komisaři dostanou za asi osmnáctihodinovou práci 1300 korun, zapisovatel 1500 korun a předseda 1600 korun. K tomu náleží stravenky a refundace ušlé mzdy.

„V Pacově problém se členy komisí nemáme. Pokud chybějí po delegování stranami, tak je nadeleguje starosta, ale zájem lidí je poměrně velký," dodal tajemník. Když nechodí tolik lidí, členové komisí si většinou povídají. „Dlouhá doba je někdy na vesnicích, kde přece jen není tolik voličů, ale vždy se to dá zvládnout," doplnil Krejča.

Z malých vsí na Vysočině mimochodem zazněl i názor, že by se tam mohlo volit kratší dobu, třeba jen jeden den. Potíž není ani v Želivě. „Při každých volbách je to podobné. Strany si do komise delegují své zástupce, což je asi polovina, protože máme většinou šestičlennou komisi," objasnil starosta Karel Chmel s tím, že zbytek členů doplňuje sám. „S tím není problém. Většinou to dělají stejní lidé. I při těchto volbách počítám, že to tak bude," doplnil Chmel.

Zaběhlé je i složení volební komise ve Starém Pelhřimově. Podle předsedy tamního osadního výboru Jiřího Šímy se ani počet členů, které dosazují strany, nemění. Většina z nich ale nejsou místní obyvatelé. „Volby tu probíhají vždy v klidu. Někdy chodí více lidí, někdy méně, ale o těch následujících se asi nudit nebudeme," doplnil Šíma.

Volební komise? Na vsích se často věří osvědčeným lidem

Ilustrační fotografie.Parlamentní volby už klepou na dveře, média se předhánějí v rozhovorech s lídry stran a přípravy začínají vrcholit i v jednotlivých obcích. Nedílnou součástí příprav je i sestavování okrskových komisí, jejichž členové budou dohlížet na průběh voleb a sčítání hlasů.

Na vesnicích dostávají často přednost zkušení „harcovníci", pro které nebudou letošní volby první zkušeností v komisi.

Třeba v Herálci na Havlíčkobrodsku, kde mají pět volebních okrsků, je třeba sehnat do komise minimálně pětadvacet lidí. „Lidi se sami příliš nehlásí, a proto míváme většinu členů stabilních," řekl starosta Herálce Jiří Ulrich. „Letos máme i nováčky, ale když je komise složená ze zkušených, odpadá spousta starostí a vše je brzy hotovo," doplnil starosta.

Na to, zda svoje kandidáty do místností s volebními urnami pošlou jednotlivé strany, ještě čekají i v Dolním Městě. „Kompletní složení stále ještě nemáme a v případě potřeby budeme muset ještě doplňovat," potvrdil starosta Jaroslav Venc. I on uvedl, že ve většině případů jde 
o členy z řad veřejnosti, kteří nebudou hlasy voličů sčítat poprvé.

A podobné to je i v dalších menších obcích Brodska. „Zatím jsme to ještě neřešili," konstatoval starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. Jak upřesnil, ani nečeká, že by při sestavování volební komise mohl v Libici nastat nějaký problém. „Máme stabilní tým lidí. Jsou ve své práci zběhlí, vědí, oč jde, stačí je oslovit, je na ně spolehnutí. Uvidíme, jestli se ozvou politické strany a někoho do komise delegují," upřesnil starosta.

Značné překvapení při sestavování volební komise zažil starosta Borku na Chotěbořsku Václav Hrubý.

„Sestavit komisi není problém. Strany už delegovaly svoje zástupce. Letos ale mají o účast zájem kupodivu především mladí. V minulých letech to tak nebylo. Otázka je, zda je motivem snaha se nějak veřejně uplatnit, nebo mladé láká finanční částka, kterou mohou za účast ve volební komisi získat," konstatoval Hrubý. Odměna člena komise je ve výši 1 300 korun, předseda komise obdrží o tři sta korun víc.