Akci Čistá Vysočina pořádá kraj poosmé, lidé budou venku uklízet od 11. do 24. dubna. Zaměří se hlavně na okolí krajských silnic, čistit budou i veřejná prostranství, některé turistické stezky a břehy řek. Vyplývá to z informací, které dnes byly zveřejněny na webu kraje. Vloni se podařilo posbírat přes 98 tun odpadu.

Prvního ročníku osvětové akce v roce 2009 se v celém kraji zúčastnilo šest tisíc lidí, čísla postupně narůstala. Dle krajského radního Martina Hyského se jarní úklid stal jednoznačně nejmasovější akcí v historii Kraje Vysočina. Za uplynulých sedm let se podařilo přírodu očistit od několika stovek tun odpadu.

Letošní dobrovolníci jsou ze 495 organizací. „Mezi nahlášenými převažují školy, kde má tato aktivita také osvětový a výchovný podtext," uvedl Hyský. Do úklidu se zapojují i obce, dobrovolní hasiči, myslivci, turisté a další spolky, a také oblastní Charity a místní organizace politických stran.

Nejvíc lidí ochotných pomoci se zaregistrovalo na Havlíčkobrodsku, nejslabší účast bude na Pelhřimovsku. Organizaci úklidu usnadňuje mapa zveřejněná na geoportálu Čistá Vysočina, v níž jsou vyznačeny úseky, které přihlášení dobrovolníci vyčistí. Kraj pro ně má připraveno jedenáct tisíc pytlů na plasty a dvanáct tisíc pytlů na ostatní komunální odpad. Pytle s odpadky budou od komunikací odvážet krajští silničáři.

VĚRA STEJSKALOVÁ