Na netěsnost potrubí se přišlo kvůli zvýšené spotřebě vody u čtvrtého bloku. „Provedená kontrola zjistila netěsnost v sekundární části výrobního cyklu," potvrdil Jiří Bezděk.

Podle něj ani podle předsedy občanské bezpečnostní komise Aleše Johna nejde o závadu, která by mohla ohrozit zdraví zaměstnanců nebo obyvatel okolních obcí. „Jde o netěsnost v hermeticky uzavřené zóně, která se ale poměrně lehce opraví," poznamenal Aleš John.

Vedení elektrárny ve středu rozhodlo o odstavení čtvrtého reaktoru. K tomu došlo tentýž den odpoledne, kdy se také začalo pracovat na nápravě. „Ukončení odstávky se předpokládá na přelomu tohoto a příštího týdne," upřesnil mluvčí dukovanské elektrárny s tím, že ostatní tři bloky elektrárny pracují na plný výkon.

Nejde o první letošní netěsnost potrubí v dukovanské elektrárně. Kvůli technickým problémům se protáhla jedna ze dvou pravidelných odstávek, která skončila 30. dubna. Druhý blok elektrárny stál 34 dní, proti plánu o dva týdny déle.

Nejdříve se tato odstávka prodloužila o deset dní kvůli snížené pohyblivosti, zjištěné při závěrečné kontrole u jednoho ze 349 palivových souborů v reaktoru. Pak ještě technici zjistili netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému a museli tento blok znovu vychladit.