Lidé, kteří pracují, ale veškeré své výdělky dají na pokrytí exekuce, nemusí být bezradní. Občanské poradny v Jihlavě a Třebíči začaly bezplatně pomáhat lidem, kteří mají šanci své závazky splatit, ale dosud se k tomu neodhodlali. Jedná se o zaměstnance firem, v nichž pobírají takové příjmy, které jim oddlužení umožní.

„Zaměstnanec, který má exekuci na plat, často nevidí smysl v tom, proč chodit do práce, když mu výdělky jdou na dluhy. Přitom právě tito lidé mají velkou šanci na to, že se ze svých dluhů mohou dostat," přiblížil k projektu pomoci ředitel Občanské poradny Jihlava Karel Křivánek.

V rámci projektu jihlavská poradna nasmlouvala sedm firem a institucí, které se svými zaměstnanci dluhové situace chtějí řešit. „Je vidět, že si i zaměstnavatelé uvědomují, že je třeba pomoci. V okrese máme takto nasmlouvanou spolupráci například s jihlavským pivovarem, se společností Automotive Lighting, Charitou Jihlava nebo městem Telč," doplnil Křivánek.

Spolupráce firem s poradnami spočívá například v distribuci letáků ohledně dluhové problematiky a v aktivním nabízení pomoci. Podle firemních personalistů se totiž často do problémů dostávají mladší lidé s nižší kvalifikací.

Podle Hany Chloupkové z třebíčské poradny se mladí dlužníci nedostávají do svízelné situace například kvůli koupi bytu, ale ve většině případů kvůli spotřebitelským úvěrům.

„Lidé si půjčují na televize, dovolenou, mobilní telefony a další lákadla, která vidí v reklamách," uvedla nejčastější pasti, do kterých se mladí dostávají. V jednom případě si například dlužník pořídil také auto z bazaru za 100 tisíc korun, jenže se mu rozbilo, stojí mu před domem, a na opravu už nemá peníze.

Pilotní projekt spolupráce poraden s Krajem Vysočina a Ministerstvem vnitra začal v červnu letošního roku a finišovat má koncem listopadu. V závěru pomáhá projekt s rozpočtem půl milionu korun dlužníkům sestavit návrh na oddlužení. Tyto návrhy sestavují přímo poradny.

Udělat návrh na oddlužení však není jednoduché a řadu klientů to odradí. Myslí si, že budou stačit dvě schůzky, ale v průměru jich je kolem osmi. „Lidé nejsou ochotni zajít si na soud a zjistit, kolik mají exekucí a závazků," uvedla časté úskalí při jednání s klienty Chloupková.

Projekt má skončit v listopadu, ale Chloupková předpokládá, že v něm budou poradny dále pokračovat.