Petr Hora žije a tvoří ve Žďáře nad Sázavou. „O svých dílech přemýšlím, kudy chodím. Baví mě vliv moderní architektury, její přísnost a strohost. O svých návrzích dlouho hloubám, dlouho je kreslím, připravuji modely, tavím a zhruba měsíc brousím, leštím nebo pracuji s kyselinou. Ročně v tomto tempu vznikne deset až dvacet nových věcí. Je to obrovsky náročné fyzicky i duševně," řekl Hora.

Konečná série sklářských hutních děl bude kompletní až začátkem září. „Některé originály se těsně před cestou na Expo budou muset vrátit zpět ze světových galerií," sdělil Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Konečný výběr skleněných exponátů pro výstavu Expo je ale na jejich autorovi, Hora je podle zadání sám vybere. Pro expozici se počítá se zhruba pěti kusy, a zatím jen u dvou konkrétních děl je jisté, že budou v Miláně vystavena.

Sklář také v Miláně osobně dohlédne na přípravu expozice. „Ano, autor bude svá díla instalovat přímo na místě. Byla to vlastně naše podmínka, aby na všechno sám dozíral," uvedla mluvčí krajského hejtmanství Jitka Svatošová.

Exponáty z Horovy dílny váží dohromady desítky kilogramů, výběr jednotlivých kusů pro vystavení tedy může limitovat nosnost prezentačních vitrín. Jak dál Svatošová řekla, je možné, že Petr Hora doveze exponátů do Milána více. „Bude mít na výběr. Podle podmínek a situace na místě se pak bude moci rozhodnout, která díla se do expozice umístí," přiblížila mluvčí.

Přípravy na výstavu jsou v současné době v plném proudu. „Organizační věci řešíme průběžně a dolaďujeme všechno potřebné, takže celkové náklady na přípravu zatím neznáme. Budou s nimi samozřejmě spojené také náklady na pojištění expozice, náročná bude i samotná instalace a přeprava exponátů," řekla Jitka Svatošová.

Sklář Petr Hora vystudoval sklářské učiliště v Chlumu u Třeboně a sklářskou střední uměleckoprůmyslovou školu v Železném Brodě. Učil se též pod vedením sklářského výtvarníka a uznávaného designéra Františka Víznera.

Výtvarník Petr Hora aktuálně vystavuje na Floridě, jeho díla jsou ve sbírkách v Japonsku i ve Spojených státech, kde měl několik samostatných výstav.

Expo, jinak také Světová výstava, je velká mezinárodní přehlídka průmyslu a kultury jednotlivých zemí, která nemá komerční charakter. Výstava je každých pět let organizována vítězným státem, který v soutěži vybírá BIE (Bureau of International Expositions Úřad pro mezinárodní výstavy). BIE byl založen v Paříži v roce 1928 a má za úkol regulovat četnost a dohlížet na kvalitu výstav, v současnosti čítá sto šedesát členských zemí.