Závody koňských stříkaček, to je směs hasičského umění a historie. „Akci pořádáme z takového staromilství k Rakousko-Uhersku a krásným strojům, které tehdy hasiči používali," řekl starosta Škrdlovic Ivan Hořínek.

Účast zahraničních posádek vnímají Škrdlovičtí jako projev kolegiality. „My na oplátku jezdíme zase na akce do zahraničí, takže je to jakási forma mezinárodní družby," usmál se Ivan Hořínek.

Závody stříkaček nejsou jen o bodech, vteřinách a historii, ale také o dobrém jídle. „Máme vyhlášenou polní kuchyni se skvělými kuchaři," připomněl jeden z důvodů, proč se příznivci hasičů nejen z Česka, ale i z ciziny do Škrdlovic rádi vracejí.

Výstava traktorů

Letošní soutěž, která je naplánována na 27. června, doplní také výstava historické a současné hasičské techniky, a zároveň i nová expozice dobových traktorů. „Bude to takový průřez dvacátým stoletím, v plánu je i jejich spanilá jízda, bude to pěkná podívaná," pozval starosta do Škrdlovic všechny milovníky staré techniky.

Sbor dobrovolných hasičů Škrdlovice byl založen roku 1886 a od té doby se postupně stal pilířem společenského a kulturního života v obci. Pyšní se historickou ruční stříkačkou z roku 1891, kterou obec zakoupila u firmy František Smekal ve Slatiňanech.