Jihlavské ghetto, jak je často označována lokalita Havaj u ústředního hřbitova u výpadovky na Pelhřimov, už je srovnáno se zemí. Z holobytů, kde žili převážně Romové, zbyla pouze suť.

Co bude s touto lokalitou dále, zatím město neví. Uvažuje se ale buď nad parkovištěm pro ústřední hřbitov, který s Havají sousedí, nebo je tam v plánu vybudování části vnitřního silničního okruhu. Právě tyto dvě možnosti jsou zaznamenané v územním plánu, co ale s Havají přesně dál, je na vedení jihlavské radnice. „V tuto chvíli to zatím bude ležet ladem a pak se uvidí. Musí se to prodiskutovat," uvedl jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Termín, kdy se s touto lokalitou začne něco dít, město nemá. „Je to totiž otázka velkých investic, můžeme o tom rozhodnout až potom, co budeme vědět, že na to máme. V tuto chvíli je úkol takový, to tam celé zlikvidovat," vyjádřil se Chloupek.

Podle něj se rodiny, které na Havaji bydlely, z této lokality stěhovaly postupně. „Není to tak, že všechny tyto rodiny teď budou bydlet v centru města, jak slýchávám. Někteří našli nové bydlení na ubytovnách, někteří si našli nový podnájem. Nevím, kde kdo přesně skončil," řekl primátor s tím, že holobyty už byly v takovém stavu, že se tam nedalo bydlet.

Otázkou ale je, co nyní v krajském městě s neplatiči. Havaj totiž vznikla v letech, kdy podle zákona museli neplatiči v městských bytech od města dostat náhradní bydlení. Byli tam tedy odstěhovaní za trest. „Záleží na tom, co bude vyplývat ze zákona. Zatím to nikdo neví," podotkl Chloupek.

Stanislava Horká, která v blízkosti Havaje bydlí, je ráda, že se Havaj zbourala. „Měla jsem občas strach kolem chodit do obchodu. Navíc se lidi odsud motali v té velké křižovatce a auta na ně troubila. Je to ale hezké místo, tak doufám, že najde nějaké smysluplné využití," vyjádřila se Horká.

Na velké křižovatce u Havaje je už roky v plánu okružní křižovatka. Tu má postavit společnost Aventin, která chce o kus dále vybudovat rozsáhlou novou nákupní zónu. „Kruhový objezd je podmíněná investice k budování zmíněné obchodní zóny. Společnost Aventin na to má stavební povolení, ale kdy se začne stavět, není přesně jasné. Mám takové informace, že společnost shání potravinový řetězec, který by tam měl začít fungovat. Pak bude zahájena investice," uzavřel jihlavský primátor.