Dlouhá jednání jsou konečně u konce. V pondělí odpoledne schválili zastupitelé Světlé nad Sázavou na mimořádném zasedání takřka jednohlasně prodej zdejšího zámku rodině Degermee z Prahy. Ta za objekt a část pozemků zaplatí sedmnáct milionů a jedno sto tisíc korun.

Diskuse zastupitelů k tomuto bodu byla možná až překvapivě krátká a hladká. Ostatně už rada města ústy starosty Jana Tourka doporučila prodej schválit.

„Jednání se táhnou už dlouhou dobu, takže jistě všichni ví, o co jde," konstatoval krátce starosta Světlé Jan Tourek. Podle něj i právního zástupce města jsou schvalované smlouvy přijatelným kompromisem mezi městem a kupujícím.
„Bylo to již tolikrát diskutované, že je snad zbytečné o všem dál mluvit," řekl na zasedání jeden ze zastupitelů Jan Kolář.
Čtrnáct světelských zastupitelů tedy po pouhých několika minutách jednání zvedlo ruce pro prodej zámku.

„Jsem velice ráda, že se vše konečně podařilo dotáhnout do konce. Dnešku předcházela spousta hodin náročného vyjednávání a spokojeni tedy snad můžeme být všichni," radovala se Helena Degermee. Ta ostatně již dříve slíbila, že zámek bude moci veřejnost využívat i nadále.

„Z našeho podnikatelského záměru vyplývá, že zámek bude i nadále sloužit veřejnosti. Chceme v něm zpřístupnit dvě muzejní expozice. Jedna by byla věnována zámku a výtvarnému umění, druhá pak Světelsku a sklářství," řekla Helena Degermee.
Podle ní rodina pro své privátní účely využije pouze jednu desetinu zámku. „Naším záměrem je také pořádání koncertů či menších uměleckých festivalů," pokračovala Degermee.

V novorenesančním světelském zámku sídlila za druhé světové války německá a od roku 1945 československá vojenská posádka.  Zemědělská škola a učiliště, zřízené státem a později Krajem Vysočina, tam působily od poloviny minulého století.  Zhruba před dvěma roky ale učni zámek opustili. Od té doby je objekt v podstatě prázdný.

V zámku nyní sídlí jen městské muzeum a v jeho Rytířském sále se konají svatby a kulturní akce.