Tento fakt jde ruku v ruce 
s tím, že základní školy na Pelhřimovsku zaznamenávají menší počet žáků devátých tříd. „Je pravda, že letos evidujeme celkově méně přihlášek než loni. Víme ale, že letos obecně je v devátých třídách méně dětí, což spolu souvisí," poznamenal ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov Aleš Petrák.

Jeho slova potvrdila 
i mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová, která uvedla, že loni na všech čtyřech základních školách 
v Pelhřimově ukončilo vzdělání v deváté třídě 217 dětí. „Letos je 179 žáků devátých tříd," zmínila pro srovnání Knapová s tím, že podle současných předpokladů by měl v následujícím školním roce počet pelhřimovských deváťáků mírně vzrůst.
Také zástupkyně ředitele Základní školy v Kamenici nad Lipou Iva Jeníčková potvrdila, že letošní devátý ročník je slabší. „Máme pětatřicet žáků plus tři žáky ze speciální třídy. Letos jich je tedy opravdu méně. To do osmých tříd dochází čtyřiačtyřicet dětí," porovnala Jeníčková.

Zástupkyně ředitele upozornila i na jiný trend. Více školáků, než bývá obvyklé, projevilo zájem o učební obory. „Žáci ze speciální třídy se hlásili na dvouleté odborné učiliště v Černovicích, šest žáků se zajímalo o obchodní akademie, tři chtějí na gymnázium, čtrnáct se hlásí na jiné maturitní obory a dvanáct by rádo pokračovalo na učebních oborech," specifikovala Jeníčková typy škol, které tamní žáci preferovali.

Za tím, že více dětí vidí svou budoucnost na učilištích, stojí podle slov Jeníčkové i zprávy o neúspěších při loňských maturitách. „Na lednové schůzce jsme rodiče žáků devátých tříd požádali, aby opravdu zvážili, zda jejich dítě bude studovat maturitní, nebo učební obor. Myslím si, že velký vliv na jejich rozhodování měly i informace o výsledcích loňských maturitních zkoušek," přemítala Iva Jeníčková.

Kolik žáků do jakých oborů ale nakonec nastoupí, bude jasné až začátkem května, kdy by střední školy měly mít pohromadě takzvané zápisové lístky, které jim jejich budoucí žáci odevzdají. Do 15. března mohli školáci posílat přihlášku maximálně na dvě školy. Přijímací zkoušky budou skládat v dubnu a po zveřejnění výsledků mají deset dní na to, aby svůj zápisový lístek podali řediteli školy, již si vybrali.

I proto ředitelé středních škol s hodnocením zájmu deváťáků o jejich obory ještě raději vyčkávají. „Na čtyřleté studium jsme dostali přihlášek skoro stejně jako loni, ale kolik studentů nakonec budeme mít, je otázka. Někteří naši školu preferují, někteří ji mají na druhém místě. Vzhledem k nižšímu počtu žáků devátých tříd se trošku obáváme, kolik jich k nám do prvního ročníku nastoupí. Ale to se týká zřejmě všech škol, nejen nás," uvažovala o možných komplikacích ředitelka humpoleckého Gymnázia dr. Aleše Hrdličky Hana Havelková.

Podobně to viděli i další oslovení ředitelé. „Zatím nemohu říct, zda nějaký obor kvůli nedostatku budoucích studentů budeme muset případně zavřít. Až po odevzdání zápisových lístků budeme moudřejší," vysvětlil ředitel Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov (SPŠ a SOU) Pavel Hlaváček s tím, že i na jejich školu doputovalo celkově méně přihlášek než loni.

Jednotné zkoušky

Jak doplnil, zájem školáků však pokrývá jejich nabídku oborů. „Zaznamenali jsme o něco vyšší zájem o strojírenské, elektro a truhlářské obory. Zájem o obory ve službách je plus minus stejný," nastínil situaci Hlaváček. Právě na SPŠ a SOU nejčastěji míří školáci z Kamenice nad Lipou. „Do Pelhřimova nebo do Kamenice na pobočku SPŠ a SOU se hlásí nejvíce našich žáků," potvrdila Iva Jeníčková.
Na budoucí středoškoláky, kteří se hlásí na maturitní obory na školách zřizovaných Krajem Vysočina, ale i na vybraných soukromých školách, čekají jednotné přijímací zkoušky.