Jde o veterány z druhé světové války, příslušníky legendární britské Royal Air Force (RAF), kteří se narodili v Jihlavě, nebo byli s Jihlavou a okolím spjati.

Jména se podařilo najít ve spolupráci s četnými institucemi, včetně Vojenského historického ústavu. „Jména jsme konzultovali například i s muzeem v Izraeli a anglickým velvyslanectvím," přiblížil Jan Frenc, předseda Sdružení válečných veteránů na Vysočině. Ne všichni muži vypsaní na pamětní desce ale zahynuli v bojích, někteří válku přežili a odešli do zahraničí, někteří zemřeli ve své vlasti, ve dvou případech se však už nepodařilo najít místo posledního odpočinku.

Jihlava si tímto slavnostním odhalením připomněla výročí konce první světové války, Den válečných veteránů připadá na neděli. Jihlavský magistrát poskytl na pořízení pamětní desky šedesát tisíc korun. Sdružení válečných veteránů na Vysočině má v každém okrese jednoho terénního pracovníka, který za válečnými veterány pravidelně dochází.

Válečný veterán: Hrůzy vám klidně naservíruji na talíř

Na páteční odkrytí pamětní desky se jmény dvaadvaceti příslušníků britského Královského letectva (RAF), pocházejících z Jihlavy a okolí dorazil do jihlavského chrámu Povýšení svatého Kříže i válečný veterán a nositel Řádu bílého lva Imrich Gablech.

Ten 4. listopadu oslavil své sedmadevadesátileté narozeniny. I když v pátek do kostela dorazil s hůlkou, stále z něj vyzařuje nebývalá vitalita a elán. „Jen abyste nenapsali něco jinak, než jak to je. Minule jsem měl vztek. Já jsem nebyl zavřený v Sovětském svaze v roce 1939, jak nedávno někdo napsal, ale až po válce, taková kravina," zlobil se hned na začátku setkání s novináři Imrich Gablech.

Na dotaz, že špatných vzpomínek má jistě mnoho a kolikrát o nich už vyprávěl, odpovídá bez zaváhání. „Mně to ale nevadí, já rád vzpomínám. Lidem, kteří mají zájem všechny ty hrůzy, co jsem prožil, naservíruji přímo na talíř," řekl před slavnostním odhalením válečný veterán. Nezapomněl ale dodat, že má i hezké vzpomínky. „Mám jich hodně, třeba na Deblin v Polsku. To je sto kilometrů na sever od Varšavy u řeky Visly," vyzkoušel svou stále dobrou paměť Gablech. Kromě pravidelných letů si tam totiž mladí kluci užívali i zábavu. Vše však skončilo vypuknutím války.

Imrich Gablech se narodil 4. listopadu roku 1915 ve slovenském Hrachovišti. Po ukončení studia na gymnáziu v Novem Mestě nad Váhom absolvoval letecký výcvik v rámci akce 1 000 nových pilotů republice.

Dne 1. října 1936 nastoupil základní vojenskou službu v Piešťanech. Odtud 7. června 1939 spolu s dalšími sedmi piloty uletěl do Polska. Po porážce Polska Gablech prošel strastiplnou cestou tábory v Sovětském svazu a až v roce 1942 se mu podařilo dostat do Velké Británie, kde bojoval v řadách RAF. Po válce byl velitelem na letišti v Havlíčkově Brodě, ale jako účastník odboje byl časem zbaven velení a propuštěn do zálohy. Plně ho rehabilitovali až v 90. letech. Nyní žije v Havlíčkově Brodě.