Architekti na budovách pracovali ve vzácné shodě. Všechny tři fasády kombinují žluté a okrové barvy, takže se svým vzhledem přiblížily nejen samy sobě, ale také k již dříve opravené budově městského úřadu.

Lidé mají na vzhled opravených staveb rozdílné názory. Někomu se sjednocení líbí, jiní kritizují malou fantazii stavitelů, a to zejména u knihovny. „Nevypadá to kdovíjak. Prostě se na zdi natáhly dvě nové barvy, knihovna by si zasloužila víc," konstatoval obyvatel Žďáru Tomáš Štefek.

Dvě ze tří budov ještě nejsou kompletně hotové. Na domu kultury se pracuje v zadním traktu, kde dělníci dokončují obložení. Knihovna čeká ještě na opravu vchodu a spodní části fasády.

Ve Žďáře by mělo během letošního roku dostat nový vzhled ještě několik veřejných budov. Stále se opravuje například budova protidrogového centra Spektrum. U něj se termín dokončení rekonstrukce protáhl z konce loňského roku na konec toho letošního. V rámci čtrnáctimilionové investice vznikne u budovy veřejné parkoviště a také altánek. Rekonstrukce probíhá díky dotacím a také příspěvku města, který činí asi 600 tisíc korun. „Protidrogovou organizaci ve městě naší velikosti potřebujeme. Vzhledem k tomu, že Spektrum opravou zhodnotí budovu města, v níž je v nájmu, tak se rádi finančně připojujeme," řekl žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Zateplovat by se letos ve Žďáře měly také mateřská škola ve Veselské ulici, hotelový dům Morava nebo ZUŠ Františka Drdly.