„Zdar má stručnou historii každého vozidla pěkně popsanou a k vydání připravený tištěný materiál. Tam se píše o tom, jak je auto staré, odkud pochází a podobně. Stejně také to, jak se opravovalo a k čemu sloužilo, takže každý příběh má reálný základ. Většinou místo původu nebo posledního působení," vysvětlil pozadí pohádek o automobilových „pradědečcích" autor publikace Luděk Lopour.

Ilustrátorský oříšek

Když chce někdo napsat pohádku o veteránech, pak musí mít stará auta rád. „Já doslova miluji elegantní tvary starých závodních aut, obdivuji předválečnou noblesu vozidel, která jsou prostě krásná," přiznal Luděk Lopour.

Na osmdesáti šesti stranách nové publikace mají své pevné zastoupení také ilustrace, jejichž autorem je Radovan Živný. „Stálo mě to asi dva týdny intenzivní práce. Zčásti jsem na nich pracoval na cestách, protože zakázka byla rozhodnuta na poslední chvíli. Takže je z nich cítit trochu i asfalt, benzin a olej, což je asi dobře, ne?" usmál se Radovan Živný.

Při ilustrování pohádkového příběhu je velmi důležitá fantazie, protože tato práce nemusí být vždy právě jednoduchá. „Nejvíce jsem se asi bavil při práci na ilustraci k autobusu, který veze fotbalový tým z Čech až do Španělska. Je to moje oblíbená destinace, takže jako bych jel s nimi. Trochu mě pak potrápil příběh o vozu, který dle legendy vozil uranovou rudu. Vůz i s řidičem měl svítit jako pod rentgenem, což mi přineslo ilustrátorský oříšek v podobě ztvárnění střev automobilu," potvrdil Radovan Živný.

Příběhy „pradědečků" parkujících v garážích Zdaru určitě pobaví nejen malé i velké kluky, ale dokážou vzbudit úsměv na tváři i u něžnější poloviny lidstva. „Byla to práce, která byla od počátku daleko více koníčkem než něčím, co člověk musí. Snad čtenáři poznají, že příběhy byly psány s radostí," podotkl Luděk Lopour.

Publikace vyšla v nákladu 1200 kusů, prodejní cena je 229 korun. „K dostání je na našich čerpacích stanicích, v naší cestovní kanceláři v Sadové ulici a v knihkupectví Šemrincová ve Žďáře nad Sázavou," informovala Andrea Latislavová ze Zdaru.

Firma má kromě veteránů uvedených v knížce ve svých garážích i další historické skvosty na kolech. „Ty ale ještě nejsou hotové, jeden veterán se restauruje asi tři roky, je to běh na dlouhou trať, takže s pokračováním pohádkových příběhů zatím nepočítáme," řekla Andrea Latislavová. „Ale přemýšlíme o omalovánkách nebo o něčem dalším," dodala.