„Nemám rád restaurace zahalené do cigaretového dýmu. Bylo by mi nepříjemné, kdybych měl v oděvu načichlém kouřem přijít někam na úřad, nebo dokonce domů. Jenže podniků, kde se dá ve městě slušně najíst a přitom se tam nekouří, je pořád málo," netajil svůj názor Jaroslav Krátký z Třebíče.

Restaurace a kavárny, kde dbají na dodržování zákazu kouření, podpořilo letos Zdravé město Třebíč udělením certifikátů Restaurace nekuřácká a přátelská rodině. Vydalo i leták s jejich přehledem. „Jde o jedenáct provozoven restaurací, cukráren, kaváren a pizzerii, kde se hlásí k tomu, že se v nich nekouří. Jako bonus nabízí i něco navíc pro děti," vysvětlila koordinátorka Zdravého města Třebíč Iveta Ondráčková.

Vymezený prostor pro kuřáky nestačí

Certifikát od Zdravého města obdrží jen ty provozovny, které jsou skutečně nekuřácké. „Jen vymezený prostor pro kuřáky nebo doba, kdy se tam nesmí kouřit, pro udělení certifikátu nestačí," zdůraznila Ondráčková. Seznam provozoven, které se prohlašují za nekuřácké, bude město každoročně ke Dni bez tabáku 31. května aktualizovat.

„Databáze je pořád otevřená. Už se nám dokonce hlásila i mimotřebíčská provozovna z okolí," načrtla Ondráčková. Město podle ní tak dává prostřednictvím udělených certifikátů najevo, že si váží, když na zákaz kouření v provozovně přistoupí, byť to může znamenat úbytek klientely.

Mezi držiteli zmíněného certifikátu je i třebíčská Cukrárna a kavárna Pod Lampou. „Lidé si na to, že se u nás nekouří, zvykli. Nemíváme s tím problém," sdělila Deníku obsluha.

Méně optimistická situace vládne v ostatních městech regionu, ale výjimky se najdou. Jak hlásá označení dveří Bistra Sluníčko v Jemici, chuť na cigaretu uvnitř si musí kuřák odepřít. „Udělali jsme to takto proto, že tady v Jemnici prakticky nebylo kam zajít s dětmi na oběd, kde by nebyly zakouřené prostory," shrnula, proč je jejich provozovna nekuřácká, majitelka bistra v blízkosti centra Jemnice Eva Neshybová.

Nad tím, že by s kuřáky měli někdy potíž, se zamyslela: „Je to o lidech. Kdo chce kouřit, jde kouřit ven. I když k nám přijdou kuřáci, naše pravidla tolerují. Nemáme s tím problém," mínila. Ani přes zákaz kouření si na nedostatek návštěvníků nemohou prý stěžovat.

Za ryze nekuřáckou restauraci lze považovat i restauraci Na Statku v Náměšti nad Oslavou. „Chodí k nám na jídlo hlavně rodiny s dětmi," poznamenala tamní účetní Martina Plecitá. V Jaroměřicích nad Rokytnou provozuje nekuřáckou kavárnu Splněný sen třebíčský stacionář Denní centrum Barevný svět. Jeho ředitelka Alena Hostašová poznamenala: „Nikdy tu ani nikoho nenapadlo kouřit. Vlastně tu ani žádné popelníky na stolech nemáme." Nekuřácké prostředí vládne v jaroměřické cukrárně Viola.

Nekuřáci to zatím nemají lehké v Moravských Budějovicích, ač restaurací a provozoven s občerstvením je ve městě hodně.

„Kuřáci mají většinou v budějovických restauracích oddělený prostor, vyloženě nekuřácký podnik tu ale nemáme. Až na dvě provozovny a tou je cukrárna na náměstí a penzion pod kostelem," probírala situaci ve městě pracovnice moravskobudějovického turistického informačního centra Lenka Šuckrdlová. A přidala i vlastní zkušenost: „Nedávno jsem byla ve Velkém Meziříčí. A k mému překvapení jsem zjistila, že je tam naopak náročné nějaký podnik, kde se smí kouřit, vůbec najít."

Milovníci cigaretového dýmu případný plošný zákaz kouření v restauracích odmítají. Tak jako kuřačka Marta Šťastná: „Když si kuřák v restauraci může v klidu sednout a zapálit, je spokojený a nevadí mu ani kouř při jídle. Je to na chuti, kouření všude bych určitě nezakazovala."

Kde se nekouří v Třebíči:

Čínská restaurace BEI JING Bedřicha Václavka 212/12;

Restaurace Fórum Masarykovo nám. 12;

Restaurant Lucullus Okrajová 1350;

Pizza Bar San Marco Otmarova 5;

Slunečnice Gastro Karlovo nám. 54;

Cafe and Creperie Meloni Hasskova 66/7;

Cukrárna a kavárna Pod Lampou Žerotínovo nám. 20/16;

Kavárna, vinotéka, vinný bar Salsa Karlovo nám. 15/9;

Cukrárna U Cahů B. Václavka 67/4;

Cukrárna a kavárna U Tety V. Nezvala 2/10

Kavárna Vrátka L. Pokorného 42/29