„Dolů už byla instalována zbrusu nová expozice minerálů a hornin z Vysočiny. Lidé si prohlédnou také velký kus uhlí z mostecké uhelné pánve. Ten jsme si přivezli z podzimní exkurze. Chtěli bychom prohlídky v podzemí celkově oživit a zpestřit. Také chceme lidem více přiblížit jihlavské hornictví a jeho historii," řekl průvodce David Kočka ze sdružení Georgii Agricola 
s tím, že

V podzemních prostorách návštěvníci nově uvidí i expozici s archeologickými keramickými nálezy z Vysočiny. Do katakomb se po několika letech vrátí čtyři miniskanzeny. „Celkem se jedná o čtyři samostatné expozice, které názorně zobrazují hornickou krajinu, ukázku zpracování rudy, průřez důlním dílem a ukázku z oboru mincovnictví. Jen pro ilustraci, jedna z expozic má rozměry metr a půl na jeden metr," doplnil Kočka.

Tyto miniskanzeny byly 
v podzemí umístěny před zhruba šestnácti lety, pak zmizely neznámo kam. Společnost po nich tři roky pátrala a nakonec je objevila v depozitáři správy jihlavského podzemí. Expozice bylo nutné opravit a umístit do výstavních vitrín. Náklady na tuto práci jsou asi třicet tisíc korun. „Restaurování se dočkala také hornická kladívka a další předměty, které mohou návštěvníci už delší dobu obdivovat ve vitríně v prostoru pokladny," sdělil průvodce.

Podle jeho vyjádření se zřejmě všechno nestihne dokončit před zahájením sezony. „Instalace čtyř zmíněných expozic začne v nejbližších dnech. Pokud se vše nepodaří dodělat do 1. dubna, bude se dále pokračovat v průběhu roku. Jde totiž o velmi nákladnou věc," dodal Kočka.

Přípravy na novou sezonu začaly už předminulý týden jednodenním úklidem. „Vynesli jsme šest kýblů nepořádku. Zarazilo nás například to, že se tam našla brčka nebo tužkové baterie," zmínil průvodce.

V loňském roce katakomby navštívilo 21 272 lidí. „To je 
o tři tisíce turistů více než 
v roce 2011," uzavřel Kočka. 
O zdražování vstupného do podzemí se podle Kočky zatím neuvažuje.

ZUZANA MUSILOVÁ