Letošní sklizeň je sice teprve v polovině, ale agronomové se už teď obávají o její kvalitu.

První polovinu léta totiž sice provázely prosluněné dny a vysoké tropické teploty, v těchto dnech ale Pelhřimovsko trápí spíše zatažená obloha a přeháňky.

Podle předsedy představenstva zemědělského družstva v Kojčicích Pavla Štekla bude letošní sklizeň sice výnosnější než v předchozím roce, kvalitu obilí ale ohrožuje střídání počasí. „Výnosnost očekáváme vyšší než minulý rok, máme ale problémy s počasím. Nejdříve totiž nepršelo vůbec, teď naopak celkem dost. Bojíme se proto o kvalitu sklizně," shrnul obavy předseda.

Až bude hezky

Stejný problém trápí i obilná pole na Želivsku. „Výnosově na tom budeme nejspíše lépe než minulý rok, očekáváme nadprůměrné výnosy. Obáváme se ale, že kvalita bude o něco horší," míní vedoucí agronom želivského družstva František Vašák a dodává, že problém tkví v deštích, které poslední dobou smáčejí Pelhřimovsko.

Vašák ale neztrácí naději. „Půlku sklizně máme ještě na polích, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne," zakončil želivský agronom zemědělského družstva.

Zemědělské družstvo Kalich z Kamenice nad Lipou má posečeno přibližně tři čtvrtě sklizně. Čekají ale na lepší počasí. „Zatím dosečeno nemáme, vozíme ječmen a řepku. Problém je to, že v posledních dnech zapršelo a část úrody nám na polích polehla," postěžoval si kamenický agronom.

Největším problémem je podle agronomů déšť v období sklizně. Díky tomu se musí přerušit výjezd zemědělských strojů, a odložit sečení zbytku úrody. Mnohdy také během dešťů postihnou obiloviny různé choroby.

„Teď právě řešíme to, že nastoupila zralost, a do toho spustily deště. Začali jsme se sklizní, ale na dalších deset dní se stroje musely zastavit," míní Michal Pekař, agronom z pacovského družstva VOD Jetřichovec.

Sucho neuškodilo

Současně dodává, že výnosy budou lehce nadprůměrné, kvalita ale bohužel trochu horší. „Pšenice tím trošku utrpěla, bojíme se také, že ji postihnou různé houbové choroby," zakončil agronom.
Co se týče sucha, které na začátku letních prázdnin zasáhlo celou Českou republiku, agronomové na Pelhřimovsku v souvislosti s ním problémy nepociťují. Podle nich sucho úrodě uškodilo minimálně.

„Oves byl sice díky suchým horkým dnům trochu řidší než obvykle. Na ostatních obilovinách se ale suché počasí nepodepsalo," zhodnotil agronom z kamenického družstva Kalich Pavel Pechek.

Stejně tak hodnotí situaci i pacovský agronom Michal Pekař. „Kukuřici a dalším porostům možná sucho lehce neprospělo, nebyl s tím ale nějaký velký problém. My se navíc nacházíme zrovna v místě, kde nás to sucho vlastně ani moc nezasáhlo," pochvaloval si Pekař.

Zuzana Horáková