Veřejnou zakázku na stavební práce město vyvěsí na svých internetových stránkách už koncem března. „Jde o podlimitní veřejnou zakázku,“ zmínil třebíčský místostarosta Pavel Pacal. Právě jeho hnutí Pro Třebíč mělo dostavbu Laguny ve volebním programu na první příčce. „Samozřejmě, někdo by preferoval něco jiného. Říká se deset lidí, deset názorů a my to respektujeme. Avšak rozhodli jsme se pro aquapark, který je mimochodem ve strategickém plánu rozvoje města již od roku 2008. Služeb areálu Laguna totiž využije 140 tisíc lidí ročně, a to je, myslím, velmi silný argument,“ hájil Pacal investici do Laguny v rozhovoru v listopadovém zpravodaji Třebíče.

Opozici se investice do Laguny nelíbí

Jiného názoru je ovšem opozice, která i na zasedáních zastupitelstva dává najevo, že tak nákladnou investici nemůže skousnout. Zvláště, když město hospodaří s několikamilionovým schodkem.

Na internetových stránkách třebíčské ČSSD se k situaci vyjádřil Radim Švejda: „Člověk, který seriózně uvažuje o správě města, by asi těžko v dnešní době stanovil jako investiční prioritu vybudování zábavního komplexu. Samotná výstavba příliš pracovních příležitostí do města nepřinese. I kdyby zakázku získala některá z třebíčských stavebních firem, tak celá řada drahých zařízení a technologií se bude stejně dodávat zvenčí.“

Ve své glose Radim Švejda dále zmiňuje: „A nelze ani očekávat, že soukromý provozovatel výrazně rozšíří počet současných zaměstnanců. Spíše půjde o jednotlivce. Co tedy stojí za rozhodnutím radnice investovat v příštím roce 70 miliónů do bazénu? Je to její povrchnost nebo za tím stojí soukromý zájem? Nejspíš obojí.“

Na březnovém zasedání zastupitelstva jeho členové upozorňovali na skutečnost, že v anketě města i na podzimním setkání občanů dávali obyvatelé přednost opravě Karlova náměstí před dostavbou Laguny. Radní nakonec ale zvolili velkolepý plán aquaparku.

Plavecký areál Laguna vlastní město. Provozovatelem Laguny je sdružení firem Yashica a TTS energo. Město na provoz areálu ročně přispívá částkou kolem 4,7 milionu korun. Podle Pacalových slov se sdružení firem Laguny bude podílet na úpravách areálu částkou kolem 2,5 milionu korun. Ty budou investovány do prozatímních parkovacích stání, vstupního systému, technologie ohřevu vody a sadových úprav.

Výstavba provoz bazénů neochromí

Stavební práce se budou odehrávat převážně v západní části areálu. „Provoz plavecké části areálu plánovaná dostavba nijak neovlivní, ta zůstane v provozu jako doposud. Dojde pouze k částečnému omezení prostor, kde je sauna,“ informoval místostarosta Pavel Pacal.

Moderní dostavba by podle místostarosty neměla nijak změnit cenu vstupného pro ty, kteří budou chtít nadále využívat pouze části areálu s plaveckým bazénem. Pro ostatní návštěvníky budou ceny odlišeny podle toho, kterou zonu využijí.

Které atrakce na Laguně přibudou? Vodní plocha s různými atrakcemi (například divokou řekou, masážními a vířivými lůžky), tobogán o délce 142 metrů s nástupní věží ve výšce 15 metrů, slaný venkovní výplavový bazén, wellness část (s finskou, bylinnou, tureckou a suchou saunou, a také například s venkovní vířivkou).