Drtivou většinou o tom rozhodlo zastupitelstvo města. Ze čtrnácti přítomných zastupitelů hlasovalo třináct pro vrácení dotace. Proti byl pouze bývalý starosta města, Petr Vaněk (ČSSD).

Stezka byla postavena před dvěma lety, ale pak si začali stěžovat provozovatelé rekreačního střediska, že jim blokuje podnikání, protože přišli o příjezdovou cestu. Vyšší provoz motorových vozidel na stezce by však byl v rozporu s dotačními podmínkami. Stavba zhruba dvou kilometrů cyklostezky stála kolem sedmi milionů korun. Dotace byla poskytnuta pod podmínkou, že vjezd na cyklostezku bude povolen jen nezbytnému počtu vozidel zásobování, složek integrovaného záchranného systému a energetických společností.

Přijatelné podmínky pro cyklisty

Po loňských komunálních volbách se změnilo vedení ledečské radnice. Nynější starosta Zdeněk Tůma (SNK pro Ledeč) řekl, že město nemůže vjezd na cyklostezku zamezit lidem, kteří tam mají pozemky, nebo tam podnikají. „Ale chceme ji zachovat v takovém stavu, aby tam byly podmínky pro cyklisty co nejpřijatelnější," uvedl Tůma. Město jednalo se státním fondem opakovaně, průjezd pro více aut se mu ale vyjednat nepodařilo. „Cyklostezka je v současné době funkční, proto tam z naší strany zatím není žádný postih," řekl náměstek ředitele fondu Tomáš Blecha. Problémy se stanovením rozsahu motorové dopravy na cyklostezkách už řešili i jiní žadatelé o dotaci. „Ale spíš na začátku, když se žádost podává," podotkl náměstek.

Sluneční zátoku v Ledči nad Sázavou proslavil spisovatel Jaroslav Foglar. V letech 1925 až 1945 tam tábořil nejstarší český skautský oddíl Pražská Dvojka, který Foglar vedl. Místo se stalo předlohou pro jeho slavnou knihu Hoši od Bobří řeky. Od roku 1997 v zátoce stojí Foglarův památník.

Věra Stejskalová (čtk)