„Bývalý manžel o nás nejeví zájem, výživné platí nepravidelně. Nedovedu si představit, jak budu, když syn onemocní, bývalého partnera žádat o souhlas s ošetřením a jeho podpis, když není ochoten se do péče o své dítě zapojit. Téměř nás nenavštěvuje. Má novou rodinu a o nás nestojí,“ povzdechne si zoufalá maminka. A není jediná opuštěná matka samoživitelka, které zákon Ministerstva zdravotnictví nedá spát.

Nadšení nový zákon nebudí ani u partnerů z takzvaných úplných rodin. „Je to nepraktické, takový zákon je špatný. Pracuji téměř na druhém konci republiky, dojíždím za prací, doma bývám jen o víkendech. Samozřejmě bych si na ošetření dítěte u lékaře musel vzít volno, ale jak dlouho to bude můj zaměstnavatel tolerovat, nevím. Pracuji sice ve směnném provozu, ale nemoc si nevybírá,“ konstatuje Petr Jirka z Havlíčkova Brodu.  

Podpisy obou jen u vážných zásahů

„V souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách postupujeme na základě právního názoru Ministerstva zdravotnictví (MZ). Podpisy obou rodičů požadujeme v případě poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života. To jest u výkonů, u kterých za obvyklých okolností  nedochází k závažným komplikacím,“ říká primář dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě Michal Pipek.  

Ministerstvo uvádí jako příklad, kdy nejsou podpisy potřeba, zejména preventivní péči včetně očkování nebo podávání běžných léků. Výkony, kdy je třeba souhlas obou rodičů, jsou podle  ministerstva zdravotnictví například transplantace, chemoterapie a podobně.

Zbytečná byrokracie

„Co se týče formy souhlasu, spokojíme se s plnou mocí i neověřenou, akceptujeme i podpis nepřítomného rodiče na informovaném souhlasu. Netrváme na přítomnosti obou rodičů. Poskytovatel zdravotních služeb není  povinen ani oprávněn zkoumat pravost podpisu zákonného zástupce nezletilého pacienta,“ upřesňuje primář.

Pravost či nepravost podpisu obou rodičů na formuláři nehodlá zkoumat ani dětský lékař David Komárek ze Ždírce nad Doubravou. „Nemám na to právo a není to moje povinnost,“ zdůrazňuje pediatr. „Prakticky jsme zatím každý den od začátku platnosti zákona minimálně jednou denně řešili souhlasy nebo plnou moc elektronicky po okopírování. Samozřejmě je to další a dle našeho názoru zbytečná byrokratická zátěž pro nás, ale i rodiče našich pacientů,“ popisuje situaci na dětském oddělení v nemocnici primář Pipek.

V případě, že nelze získat souhlas obou rodičů, nebo v případě, že názor nezletilého pacienta je v rozporu s názorem zákonného zástupce, je poskytovatel povinen oznámit tuto skutečnost soudu do 24 hodin za účelem ustanovení opatrovníka. „Zatím jsme tuto možnost nepotřebovali, ale jistě tyto situace nastanou,“ konstatuje primář.
Na druhou stranu, jde-li o zdravotní služby, které jsou nezbytné k záchraně života nebo zdraví nezletilého pacienta a odpírají-li rodiče nebo jeden z nich, nebo jiný zákonný zástupce, souhlas, rozhodne o poskytnutí zdravotních služeb ošetřující lékař nebo jiný zdravotnický pracovník.