Oproti průměrnému množství letního ovoce z jiných let letos nepřevzal k vypálení zatím téměř nic. Ještě vyčkává na některé sběrače třešní, kteří si založili kvasy a do pálenice je ještě nepřivezli. Velké naděje si však Josef Růžička nedělá. „Odhaduji, že letního ovoce budeme letos pálit asi jen deset procent než jindy. Odpovídá tomu i to, že mi teď během jednoho týdne kvůli pálení volají asi tři lidé, v minulých letech to bývalo kolem třiceti," připomněl.

V Krnčicích se bude v příštím týdnu pálit jedna várka třešní. Oproti tomu v Náramči v palírně Pohoda zatím neplánují otevřít vůbec. „Tady v okolí žádné letní ovoce není. Ozvali se mi jen asi tři lidé s malým množstvím ovoce, takže sezónu zahájíme až v polovině října, kdy snad budou hotová podzimní jablka," poznamenal vedoucí palírny Pohoda Jaroslav Vondrák.

Josef Růžička byl v tomto období zvyklý trávit v pálenici skoro každý den v týdnu. Teď nastala úplně jiná situace. „Na to, co mám domluvené, budou stačit dva dny pálení. Jindy jsem letní ovoce dělal třeba i měsíc," připomněl.

Podle něj chyběly na většině stromů na jihu Třebíčska třešně, višně, meruňky a ve velké míře také letní jablka. Mohly za to jarní mrazy, které zničily podstatnou část květů. Bez nich není ovoce a bez ovoce není destilátu.

Neplatí to jen na Třebíčsku, ale i v teplejších oblastech jižní Moravy. Třeba na Hodonínsku hlásí provozovatelé pálenic rekordně nízkou úrodu. „Loni jsme touto dobou měli přihlášky na pálení uzavřené tři měsíce předem. Letos se ještě nikdo na tuto možnost ani neptal," postěžoval si Miroslav Paleček z Balašovy pálenice ve Bzenci.

Dodal, že loni začala sezóna pálení kolem sedmnáctého srpna, ale letos je zatím v nedohlednu. Nedostatek ovoce potvrdila také Pěstitelská pálenice Skřivánek z Veselí nad Moravou. Tam v minulých letech začínala sezona vždy kolem prvního srpna, letos to odhadují až na půlku posledního prázdninového měsíce.

Stále nejistá navíc na Třebíčsku i v jiných oblastech zůstává úroda podzimního ovoce. „Je to od vesnice k vesnici. Někde hlásí hodně, jinde málo. Uvidíme, teď se k tomu ještě nic říct nedá. Je brzy," podotkl Jaroslav Vondrák z náramečské Pohody.

Podzimní jablka by se mohla začít měnit na destilát koncem září nebo v říjnu, švestky pak budou následovat v listopadu a pálit by se měly i během února příštího roku.

Kolik jich bude a zda budou pro pálení kvalitní, se zatím podle provozovatelů palíren neví. „S jablky to vypadá sice dobře, ale platí to jen v určitých místech. Někde to vypadá, že sezona bude dobrá a jablek bude hodně, o pár kilometrů dál ale není skoro nic," popsal Josef Růžička.

Pozitivně se zatím situace vyvíjí v pěstování švestek. Ani u nich si však ovocnáři ani palírníci mnout ruce zatím nemohou. „Vyhráno ještě není," poznamenal krnčický Josef Růžička. „Platí, že co nespadne v srpnu, tak se už na stromě udrží a dozraje. Takže ještě měsíc si musíme na hodnocení počkat. Zatím to ale vypadá dobře. Snad alespoň švestek bude dost. Sezonu by to mohlo alespoň částečně zachránit," zamýšlel se.