Problém uspokojit včas objednávky má teď i bystřická společnost Stone Hearth CZ, která v okrese provozuje čtyři uhelné sklady.

„Největší potíže letos máme se zásobením z Dolů Bílina Severočeských dolů, hnědé uhlí totiž nakupujeme výlučně odtud. Je po něm větší poptávka, má nízký obsah síry, naši zákazníci jsou na ně tradičně zvyklí. Už více než tři měsíce se nám ale nedaří získávat z dolů tolik uhlí, kolik potřebujeme. Třeba jen v říjnu jsme potřebovali nakoupit asi o pět set tun uhlí více," řekl jednatel firmy Jiří Staněk.

Čekání je podle Staňka různě dlouhé podle toho, jaké uhlí zákazník potřebuje. „Vyřízení objednávek tak nyní trvá jeden až čtyři týdny. Největší potíže máme s objednávkami hnědého ořechu 2, to je speciální uhlí pro kotle s automatickým podáváním paliva," přiblížil Jiří Staněk.

Podobnou zkušenost, kdy na hnědé uhlí z Bíliny čekali i měsíc, mají také další distributoři, třeba Uhložár z Křižanova či novoměstský prodejce Jiří Korbička. „Teď se to sice o málo zlepšilo, ale problémy se zpožděním jsou stále," sdělila tamní vedoucí provozu prodeje Eva Korbičková.

Doly vinu na váznutí dodávek uhlí odmítají. „V létě odběratelé objednávky neřešili a dostatečně se nepředzásobili. Asi je to i minulými teplými zimami, kdy jim uhlí zůstalo ve skladech. Ale my těžíme celý rok stejně a nemáme problém být na nakládce připraveni, přesně jak je nasmlouváno," řekl Rudolf Kozák, zástupce ředitele strategie a komunikace Severočeských dolů.

Prodejci uhlí si podle svých slov naopak uhlí objednali ve stejných termínech jako v jiných letech. Eva Korbičková připomněla, že i při nakládce bývají potíže. „Na nakládku uhlí dostanete poukázku na určitý den, kdy si musíte přijet. Pak se tam ale objeví třeba padesát kamionů ze zahraničí, a naloží se přednostně, vy můžete jen čekat," řekla provozní prodeje uhlí.

Jak dál Eva Korbičková připomněla, Severočeské doly dříve poskytovaly na jaře na uhlí slevy, aby prodejce uhlí motivovaly k pořízení větších zásob. „Dnes tam uhlí koupíte po celý rok za prakticky stejnou cenu," řekla. „Jestli budou ti koneční maloodběratelé mít uhlí včas, je jim jedno. Žijí z elektráren a lidé, co si jejich uhlím topí doma, je nezajímají, jsou malou položkou jejich obchodu," zlobila se na adresu dolů.

Korbičková vidí zádrhel také v nezvládnuté komunikaci související s propagací a nabízením dotací na automatické kotle, jichž si tak lidé pořizují stále více, ale uhelné sklady teď do nich mají paliva málo. Stejný názor má i Jiří Staněk ze Stone Hearth CZ.

„Řekl bych, že když se stát rozhodl ekologizovat uhelná topeniště tím, že poskytuje dotace na automatické kotle, měl rovněž provést analýzu budoucí potřeby paliva do nich. Tam vidím možnou disproporci," řekl Staněk.