Podle obžaloby měl být totiž tento podnikatel jedním ze čtyř násilníků, kteří loni 24. července vpodvečer u řeky Sázavy přepadli třiačtyřicetiletého Václava Kunu.

„Cítím se nevinný,“ říkal před soudem obžalovaný. A tříčlenný senát mu dal za pravdu. Soud totiž nepovažoval důkazy obžaloby za průkazné, navíc i verze poškozeného, který se na jednání nebyl schopen opakovaně dostavit, se v protokolech lišily.

Incident se měl odehrát u Perknova, kde podle první verze poškozeného útočníci prý nejprve do muže najížděli autem, pak ho pronásledovali k řece, kde ho napadli tyčí a topili ve vodě. Podle druhé verze naopak prý spadl při útěku do vody sám. Agresoři prý měli požadovat vrácení peněz, které poškozený dlužil. Pachatelé ho pak údajně oloupili o peněženku s osmi sty korunami a mobil. Zbitého muže pak potkala hlídka městských strážníků a záchranka ho převezla do nemocnice.

Obžalovaný pak měl na své straně několik svědeckých výpovědí, které měly – byť s lehkými nepřesnostmi – dokazovat, že v uvedenou dobu se Čapek na místě činu nenacházel. Přes den prý byl na výletě a navečer pak spolu se svým známým zajišťoval ve Škrdlovicích dokumentaci k historickému vozidlu.

Výpověď popřela

Soud nakonec tedy důkazy obžaloby prohlásil za neprůkazné. Státní zástupkyně se opírala například o výpověď ženy z Perknova. Ta při podání vysvětlení do protokolu uvedla, že jí volal obžalovaný muž, který měl přepadení spáchat právě kvůli dluhu. Na tomto základě pak kriminalisté podnikatele obvinili, jenže při jednom z dřívějších jednání žena popřela, že by jí obžalovaný o přepadení říkal.

Obhájce v závěrečné řeči zpochybňoval i důvěryhodnost poškozeného, který byl sám v minulosti několikrát trestán. „I to, že není vůbec schopen přijít a svoji pravdu si obhájit, o něčem svědčí,“ upozornil advokát Robert Jonák.  Senát nakonec obžalovaného zcela obvinění zprostil.

„Nebylo totiž prokázáno, že by přepadení skutečně spáchal obžalovaný,“ konstatoval soudce Jan Doležal.  Státní zástupkyně se na místě odvolala.