Jedním z nich je i František Sochor z Veselé, který pořídil ojetý ruský stroj Buran.  „Skútr vytvoří plochu a přídavné zařízení zvané stopař do toho pak ještě vmáčkne stopu o celkové šířce pětačtyřicet centimetrů," řekl.

Stopař podle něj stojí asi třicet tisíc korun, vibrační ještě víc, proto si zařízení vyrobil sám. „Jako zátěž lyžin jsem použil starou autobaterii," dodal Sochor. Jeho skútr vyvine rychlost až 60 km/h a může za ním také surfovat lyžař přivázaný na laně.

Běžecké stopy před víkendem upraví v řadě míst. Například v Humpolci vyrazí už v pátek sněžný skútr v 15 hodin na jižní trasu směr Krasoňov. V sobotu od sedmi hodin se upraví severní cesta směr Lipnice a po obědě přijde na řadu trasa na Radostín.

Jezdit se začne ve tři odpoledne

V Černovicích a okolí už jsou od čtvrtka připraveny obě běžecké trasy, a to jak malý cvičný okruh, tak i delší trať z Černovic na Moudrov. „Sněhu tu máme docela hodně, takže začátku bežkařské sezony nic nebrání. Někteří nadšenci dokonce vyrazili ještě dřív, než jsme prohrnuli stopy," sdělil černovický starosta Jan Brožek s tím, že obě trasy jsou od pátku zájemcům plně k dispozici.

Co se týká sjezdování, rozjíždí se i většina vleků na Pelhřimovsku, počínaje tím největším, na Křemešníku. Tam se vlek rozjede už v pátek v 15 hodin. „Máme tu asi 50 až 75 centimetrů sněhu, a ještě do poslední chvíle zasněžujeme, abychom přežili případnou oblevu," vysvětlila provozovatelka křemešnického vleku Magda Vaňková.

To v okolí Antonky u Kamenice nad Lipou je sněhu podle Libuše Zemanové, jejíž rodina tam prohrnuje běžecké trasy a provozuje i tamní vlek, ještě málo na to, aby se zázemí pro běžkaře dalo náležitě upravit. „Ještě potřebujeme, aby víc napadlo," míní Zemanová. Jak ale doplnila, na sjezdovce je bílé nadílky dostatek, takže v pátek s úderem sedmnácti hodin tam poprvé v sezoně pustí vlek.

„Doufám, že přilákáme dostatek lyžařů a letošní sezona bude lepší než ta minulá. To ale záleží hlavně na počasí. Jelikož jsme závislí na přírodním sněhu, tak průběh sezony nemůžeme ovlivnit jinak než doufat, že bílá peřina vydrží," usmála se Libuše Zemanová. Vlek na Antonce bude v provozu stejně jako vloni každý všední den od sedmnácti hodin a o víkendu od třinácti hodin. „Konec ježdění vždy udává zájem lyžujících," upřesnila Zemanová.

V pátek se vlek poprvé rozjede i v Křešíně u Lukavce. I tam si samozřejmě přejí, aby sněhové podmínky byly co nejpříznivější a nastávající sezona se povedla. „Provoz zahajujeme dnes v patnáct hodin. Pokud počasí dovolí, bude otevřeno každý všední den kromě pondělí od patnácti hodin a o víkendech od deseti hodin. Vlek každý den zastavíme v osmnáct hodin," uzavřel Vladimír Mareš z Tělovýchovné jednoty Start Lukavec, která vlek obhospodařuje.

Otevírají se také lyžařské areály na Žďársku

Vyznavači zimních sportů už mohou vytáhnout lyže a snowboardy. Na svazích Žďárska leží dostatečné množství sněhové pokrývky, provozovatelé všech velkých ski center se rozhodli zahájit novou sezonu. K lyžařskému středisku na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí, kde byl spuštěn vlek již v sobotu minulý týden, se tak v pátek přidala další dvě. Ve zbývajících centrech plánují jejich správci přivítat návštěvníky v sobotu.

V pátek v devět hodin dopoledne byla uvedena do chodu dvousedačková lanovka se šikmou délkou 453 metrů ve Ski Snowparku Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Jak informoval správce sjezdovky Karel Klapač, na kopci se nachází od padesáti centimetrů do jednoho metru technického sněhu. „Vzhledem k tomu, že máme letos k dispozici více sněžných děl, podařilo se nám vytvořit tolik sněhu, co jsme ještě nikdy neměli," podotkl Klapač. Návštěvníci, především ti z řad snowboardistů, se mohou dále podle jeho slov těšit na vylepšení v podobě překážek.

Zatímco v pátek byl areál otevřen od 9 hodin, o víkendu dokonce od osmi. Po oba dny je otevřeno až do 21 hodin. „Ceny jsme nepatrně navyšovali, a to v souvislosti s chystanou změnou DPH. Ale jde jen o koruny," dodal Karel Klapač.

Půl metru technického a  dvacet centimetrů přírodního sněhu mají připraveno pro lyžaře ve Ski areálu Dalečín na Bystřicku. V pátek tam mohou lidé vyrazit za sportem od čtrnácti hodin. „Tento víkend se bude lyžovat za ceny platné v loňské sezoně, ten příští už v průměru o korunu dráže," sdělil Ivo Doležal, jednatel firmy Interski, která lyžařský areál v Dalečíně provozuje.

V sobotu 15. prosince se vleky rozjedou ve Ski areálech Karasín, Jimramov a předběžně to plánují rovněž ve Svratce. Podle vyjádření Libora Jedličky na Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem začínají sezonu 2012/2013 přesně v 9 hodin, lyžovat bude možné až do 20 hodin. „Ceny jsme neměnili," doplnil Jedlička.

Turnikety projedou v sobotu první milovníci sjezdového lyžování od 8 hodin v Jimramově na Novoměstsku, kde provozovatel upravil navíc svah za lyžařskou boudou a zřídil dětské zimní hřiště. Kopec doznal rozšíření i vpravo od vleku, vznikla trasa pro sjezd zvaná Luciferova rokle. Kromě lyžování chtějí v centru zájemce učit chodit na sněžnicích, připravovat kanadský dřevorubecký flip, do něhož například patří horké pivo, whisky, máslo, rozžhavený řetěz a javorový sirup, či nocovat na sněhu.

Do bílých stop se mohou o víkendu vypravit běžkaři. V okolí Žďáru nad Sázavou je momentálně podle slov Lubomíra Černého, který je zodpovědný za úpravu tratí v této oblasti, upravena rolbou část Žďárského okruhu podél lesa od ski areálu po odbočku na Hamerský okruh. Ke Stalingradu je úsek připraven pomocí skútru. Černý včera řekl, že sníh je tvrdý, vše je krásně najeté, a pokud připadnou vločky, chystají se upravit další metry. „Vypadá to, že je sněhu dostatek, ale v lesích se ho nachází méně. Průzkum terénu děláme skútrem, když je to možné, vyrazíme tam rolbou," dodal Lubomír Černý.

V přípravě na novou sezónu došlo například k prořezávkám na tratích a k vytvoření zpevněné dřevěné cesty na mokřadech za Pilskou nádrží, aby bylo možné bez problému udržovat rolbou i okruh Polničský. Okruhy Polničský, Hamerský, Losenický a Škrdlovický se chystají ve spolupráci s obcemi a na základě jejich objednávek.

První desítky kilometrů lyžařských tratí jsou upraveny rolbou na Novoměstsku. Jedná se mimo jiné o nový příměstský okruh u Medinu i okolo Brožkova kopce. Lyžařům je k dispozici dále okruh z areálu Vysočina Arény směrem na Maršovice, Podmedlovským údolím k hotelu Pavla, do Skleného, Tří Studní a přes Vlachovice zpět do Nového Města na Moravě. Dnes chce řidič rolby připravit Jimramovský okruh přes Studnice, Kuklík a Odranec.

Kde si na Žďársku zalyžujete?

Ski Snowpark Harusův kopec, Nové Město na Moravě
provoz od 14. prosince od 9 hodin, v dalších dnech od 8 do 21 hodin
tel.: 776 777 999

Ski areál Dalečín
provoz od 14. prosince od 14 hodin
tel.: 602 757 228

Ski areál Jimramov
provoz od 15. prosince od 8 hodin do 20 hodin, v neděli pak od 8 do 18 hodin
tel.: 775 197 716, 777 177 719, bufet 776 884 858

Ski areál Karasín
provoz od 15. prosince od 9 hodin
tel.: 603 843 597

Ski areál Svratka
provoz: plánované zahájení v sobotu 15. prosince
tel.: 774 662 717, 603 574 442
Ski areál Fajtův kopec, Velké Meziříčí
provoz: 14. prosince od 15 do 20 hodin, od 15. prosince zahajují celodenní provoz, a to v době od 9 do 21 hodin i ve všední dny
tel.: 724 425 848

Zdroj: jednotlivé ski areály