„Mák zatím není zralý, takže ho nikdo nekrade. I když už jsme taky našli pár naříznutých makovic. Které mají na svědomí nejspíš narkomani. Příští týden, až mák dozraje, tak si myslím, že zloději přijdou. Teď ho tedy budeme střežit spíše před nájezdy zlodějů zralých makovic, kteří makovice řežou a vysypávají maková zrníčka uvedl," Vratislav Šantrůček z havlíčkobrodské zemědělské společnosti Osiva a.s.

Zloději jezdí na maková pole nejčastěji po skupinkách a noci. „Přijíždí vždycky k večeru. Auto zaparkují u pole. Chodí po skupinkách a pokaždé, když už je vidíte a jdete na ně, ztratí se uprostřed pole. Rozutečou se do prostoru, kde je pak jen těžko hledáte," poznamenal Šantrůček s tím, že pokud by nějakého zloděje chytil, okamžitě by zavolal policii a zloděje zadržel.

Problémy mají malí pěstitelé

Problémy se zloději mají podle Šantrůčka především malí soukromí pěstitelé. „Soukromníci mi říkali, že už pár zlodějů letos pochytali. Na našem poli jsme naštěstí žádné zloděje neviděli," zaradoval se Šantrůček. Škody ukradeného máku jsou nepatrné.

„Není mi úplně jasné, proč třeba narkomani na maková pole ještě najíždí, protože v České republice se opiový mák nepěstuje. Roste tu mák pro potravinářské a lékařské účely a na to všechno přísně dohlíží celní správa. Nadělají škody a stejně z toho nemají užitek," uzavřel Šantrůček.

Plochy máku v České republice od roku 2008 klesaly, kdy výměra máku byla 69 tisíc hektarů až na 20 tisíc hektarů v loňském roce, v letošním roce dochází konečně k zlepšení situace, plochy se pohybují okolo 27 tisíc hektarů.

Mák je významný svým obsahem vápníku, obsahuje jej dvanáctkrát více než mléko. Dále obsahuje množství minerálních látek a vyšší obsah oleje.

Beáta Dvořáková