„Měšťanský pivovar je dlouhodobým sponzorem našeho dětského oddělení. Moderní odsávačku mléka pro jednotku intermediární péče o novorozence zakoupil již v loňském roce, letos je určena pro stanici kojenců," informovala mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě, Petra Černo.

Jde o vysoce moderní přístroj – odsávačku Symphony, která výborně stimuluje tvorbu mléka, dokáže zlepšit kojení a dovede napodobit biologické sání novorozence. „Symphony je první elektrická odsávačka s dvoufázovým odsáváním mateřského mléka, které věrně napodobuje sací rytmus kojence. Počáteční rychlý rytmus sání, který stimuluje vylučování mléka, přechází do pomalejšího hlubšího sání. Symphony umožňuje automatické a manuální přepínání mezi fázemi odsávání, nastavení vakua podle potřeb maminky. Je ideální pro použití v nemocničním prostředí," charakterizoval přístroj vedoucí technik zdravotnických přístrojů Adam Fila.

„Odsávačka bude sloužit na stanici kojenců maminkám, které mají problém s kojením a budou hospitalizovány na novém pokoji," upřesnila mluvčí.

Nemocnice podporuje kojení

„Nově na naší stanici vzniká pokoj pro kojící maminky. Hospitalizovány zde budou matky s kojenci, u nichž vznikne nějaký problém při kojení a budou potřebovat naši pomoc. Jde o rozšíření služeb kojícím maminkám," sdělila staniční sestra dětského oddělení Marcela Žáčková.

Pokoj je určen pro krátkodobou hospitalizaci a fungovat začne v následujících dnech. Havlíčkobrodská nemocnice dlouhodobě podporuje kojení. K dispozici mají maminky poradnu pro kojící matky, Horkou linku pomoci kojícím, příručky, pomůcky a nyní i speciální pokoj pro kojící matky při hospitalizaci. Kojenecké období je dle odborníků nejsenzitivnějším obdobím, kvalita a množství stravy ovlivňuje růst a vývoj dítěte a má úzký vztah k vývinu případných budoucích onemocnění.

Mateřské mléko je svým složením a vlastnostmi jedinečné pro výživu novorozenců a kojenců do ukončeného 6. měsíce života, potom s ostatní stravou až do 1 – 2 roků života. Kojení je proto velice důležitou součástí v průběhu prvních měsíců života miminka a zároveň nenahraditelná forma sociální interakce matky a dítěte.

Kojení má tedy význam z hlediska výživového, fyziologického, imunologického i psychologického. Výhodou odsávačky je  například dvoufázové odsávání rozdělené na stimulační a vlastní fázi.