Ten pro organizátory připraví celkem  110 sad medailí vyrobených z hutního skla.

„Autor návrhu olympijské medaile, Aleš Valner, zůstal věrný vlastnímu osobitému designu. Při skicování vycházel z tradičního tvaru olympijských medailí, pracoval důsledně s pěti olympijskými barvami, které ve výsledku jemně vykreslují tvar medaile, a sklo citlivě spojil s tradičními medailovými kovy," uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Ta dodala, že výroba jedné medaile, která váží čtvrt kilogramu, trvala  přibyslavským sklářům několik hodin.

Zvolenou surovinou bylo sodnodraselné sklo. To se z pece nabíralo při dvanácti stech stupních Celsia. Ve formě, a ještě za tepla, se pak křišťál spojoval s pěticí nejkvalitnějších barev.

Co kus, to unikát

„Každá z medailí je unikát.  Zatočení barev je totiž u každého kusu zcela individuální, neopakovatelné, a proto jde o autorský originál. To byl také můj cíl, potlačit neosobnost běžné sériovosti," řekl Valner. Ten poznamenal, že každá medaile nejprve čtyřiadvacet hodin chladne. „Následuje její pečlivé leštění a dobrušování. Kovový vlisek s logem vysočinské olympiády ve třech barevných kombinacích pak korunuje originalitu samotného uměleckého díla," pokračoval Valner.

Jeho firma dodá také pořadatelům poháry pro finálové hodnocení jednotlivých krajských reprezentací. „Trojice bílo-modrých křišťálových pohárů byla vyrobena podle návrhu mého syna Davida. Při jejich výrobě jsme zvolili metodu nálepů. Poháry, které jsou vysoké sedmdesát, šedesát a padesát   centimetrů, tvarově připomínají typickou trychtýřovitou olympijskou pochodeň. Ve stejném designu je zhotovena i čestná cena Fair Play," vysvětlil Valner.

Jeho práci, stejně jako práci všech jeho sklářů, ocenila i radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, Jana Fialová.

„Pokud jde o výběr suroviny na ocenění pro medailisty, pak sklo, coby typický produkt Vysočiny, bylo jasnou volbou. Důležité pro dodržení regionálních hodnot bylo i oslovení místního ateliéru, který navrhl originální design,"   řekla Fialová.

Připomeňme, že přibyslavská Ateliér Aleše Valnera připravil také poháry a další ceny pro loňský úspěšný světový šampionát v biatlonu, který hostilo Nové Město na Moravě.