Obce a města se proti dokončení druhé fáze reformy veřejné správy bouří a říkají, že se tímto krokem vzdaluje správa od občanů, kteří budou muset například kvůli stavebnímu povolení nebo zápisu v matrice dojíždět i několik desítek kilometrů. Na Jihlavsku by to znamenalo, že už si lidé stavbu nezařídí 
v Třešti nebo Polné, ale budou muset do Jihlavy.

Ministerstvo vnitra oponuje, že jsou úředníci v menších obcích nevytížení a stojí je velké peníze. Chce proto vytvořit efektivnější správu. „Vadilo by mi to, s úředníky od nás se znám, takže je vyřizování příjemnější. Navíc jsem už starší, takže do Jihlavy jezdím nerada," uvedla Milena Dolská, která si vždy potřebné náležitosti vyřizovala v Třešti.

Starosta Třeště Vladislav Hynk je jeden z těch, který ve skupině obcí II. typu pod Svazem měst a obcí, rozesílá dalším obcím v okolí výzvu proti chystanému kroku. „Když mi někdo nakáže, že si mám jet vyřídit potřebné materiály do Jihlavy, tak to přeci není přibližování státní správy, ale vzdalování," kroutí hlavou Hynk.

Venkov jako obětní beránek

Starosta šestitisícové Třeště si navíc myslí, že toto opatření výrazné úspory nepřinese. „Když byly převedeny občanské průkazy do Jihlavy, tak 
i tam museli učinit opatření, přibrat na to lidi a tak dále," doplnil Hynk. Proto i problém občanek výzva řeší, protože obce a města žádají o navrácení vydávání pasů a občanských průkazů a vydávání úplných stavebních povolení. O některé kompetence totiž města a obce přišly už dříve.

Ve výzvě, která putovala také poslancům a senátorům, se mluví o venkovu jako o obětním beránkovi ve jménu imaginárních úspor ve státním rozpočtu. Výdaje ponesou na bedrech občané. „Bude snad stát těmto lidem kompenzovat jejich čas a zvýšené výdaje spjaté s nezbytnými správními úkony," ptá se skupina starostů ve své výzvě.

Ministerstvo vnitra zděšení mírní. „Materiál ještě neprojednala vláda a zvažuje se dopracování. Je předčasné hovořit o důsledcích pro obce I. a II. typu," uvedl Břetislav Oliva z ministerstva vnitra.

Matriky nám nechte. Města a obce píší petice vládě

Zrušit matriky a stavební úřady v některých obcích a městech chce ministerstvo vnitra. Zachovat je hodlá jen v obcích s rozšířenou působností, které jsou na Třebíčsku tři - v Třebíči, Budějovicích a Jemnici.

O matriku i stavební úřad by přišla hned tři města Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice a Hrotovice a také městysy Budišov a Okříšky. Matriky by zmizely i ze sedmi dalších obcí a čtyř městysů.

Města i obce na Třebíčsku se proti takovému záměru bouří. Mnohé z nich se podepisují pod výzvy a petice, které chtějí zrušení jejich matrik a stavebních úřadů zabránit. Ministerstvo argumentuje, že novými opatřeními uspoří.

S nápadem ministerstva nesouhlasí Hrotovice. Radní podepsali výzvu adresovanou vládě, poslancům i senátorům. Ve výzvě se praví: „Jedná se o další podstatné vzdálení výkonu státní správy občanovi pod rouškou nepravdivých výpočtů o úsporách na výkon státní správy. Jedná se o velmi tuhou centralizaci státní správy s dopadem právě na obyvatelstvo vzdálené od velkých měst." Podle Hrotovických se venkov stává obětním beránkem ve jménu imaginárních úspor ve státním rozpočtu.

Městys Budišov: Budeme bojovat!

Také Budišov by navrženou optimalizací přišel o matriku a stavební úřad. Proto se připojil k jedné z petic. K tomu starosta Petr Piňos řekl: „Zásadně nesouhlasím, aby se u nás stavební úřad a matrika rušily. Jsou plně vytížené a pracují nejen pro Budišov, ale i pro okolní obce. Máme eminentní zájem tyto služby pro naše občany zachovat, využijeme proto všechny dostupné prostředky a budeme bojovat za to, aby se nezrušily."

Naopak v Moravských Budějovicích by rušením matrik v okolí přibylo městskému úřadu nemálo práce. „To už si nedovedeme představit, kdyby k tomu došlo! Už teď nám úkonů přibývá a jsou stále složitější, přestože pracovníků zůstává stejný počet," mínila Monika Svobodová z moravskobudějovické radnice, která je pověřena vedením oddělení správních činností. Je přesvědčena, že současné nastavení správních obvodů fungovalo ke spokojenosti lidí. „Změna by byla citelná. Lidem by se úřad vzdálil," tvrdila Svobodová. Zdůraznila, že matriky v současnosti zahlcuje jen samotné zpracovávání evidence obyvatel.

Nad situací dumal i starosta Police Karel Janoušek: „Naši obyvatelé by museli vážit cestu až do pětadvacet kilometrů vzdálených Moravských Budějovic jen kvůli ověření podpisu. Vůbec se nám nelíbí, že by se taková služba měla lidem vzdálit." Vzpomínal na loňské setkání starostů na kraji, kam přišli i zástupci ministerstva. „Většina starostů tam vystoupila s tím, že si obce klidně matriku zaplatí ze svého, jen aby zachovali službu občanům," nastínil situaci.

Je přesvědčen, že služby, které v obcích dobře fungují, by se neměly lidem vzdalovat. „Kam až to všechno půjde? Co je platné, že budeme na tom lépe díky rozpočtovému určení daní, když ty peníze stejně rozpustíme do nákladů, které nám nově vzniknou," zamýšlel se Janoušek. Jak návrh na rušení kolem tisíce matrik a čtyř stovek stavebních úřadů dopadne, zatím není jasné.