Elektronickou aukci energií pro obyvatele teď aktuálně nabízejí v Kamenici nad Lipou. V úterý tam město ve spolupráci s firmou Terra Group Investment uspořádalo první přednášku o této moderní formě nákupu energií.

„Přišlo asi třicet lidí, což jsme skoro ani nečekali. Odcházeli spokojeni a někteří z nich avizovali, že to řeknou i ostatním. Měli zájem nejen o e-aukci, ale i o to, jak se bránit případným krokům dodavatelů, které považují za nestandardní. Firma jim v této věci nabídla právní pomoc," uvedl starosta města Ivan Pfaur. Druhé „školení" se koná v úterý 10. září v 18.00, opět v zasedací místnosti městského úřadu. Podle Pfaura zájemci mohou buď podepsat plnou moc a další kroky za ně pak obstará firma, anebo se přihlásit sami.

V obou případech lidé dostanou vyčíslenou roční bilanci úspor, a teprve pak se mohou rozhodnout, jestli nabídky využijí. Energie se „draží" na dva roky – 2014 a   2015, přičemž avizované úspory u plynu a elektřiny mohou činit 20 až 30 procent.  „Přihlásit se mohou nejen běžní občané, ale i živnostníci nebo neziskovky," dodal kamenický starosta s tím, že čím víc subjektů se přihlásí, tím bude zakázka pro soutěžící dodavatele atraktivnější.

Za půl roku ušetří až tři tisíce korun

Do nákupu energií přes internet se nedávno zapojily i Černovice, a to jak samotné město, tak někteří tamní obyvatelé.

„Musím říci, že jsem za výsledek e-aukce pro svoji domácnost velmi spokojený. Od 1. 1. 2014 totiž budu odebírat elektřinu levnější o několik stovek za měsíc, než je tomu doposud," nechal se slyšet jeden z obyvatel Černovic, jehož rodina využívá elektrickou energii k vaření i topení. „Podle předběžných odhadů bych měl ušetřit okolo dvou až tří tisíc korun za půl roku, což je docela velká částka," dodal muž.

Spolu s ním se do elektronické aukce v Černovicích zapojilo zhruba dalších třináct rodin. „Zájem lidí mě nakonec vcelku překvapil," neskrýval spokojenost starosta Černovic Jan Brožek. A do nákupu energií přes internet se zapojilo i město.

Město nákupem levnějšího plynu a elektřiny ušetří ročně statisíce korun. „Elektřinu odebíráme ročně celkově za 450 tisíc korun, nově vysoutěžené ceny odpovídají částce 287 tisíc korun. U plynu rozdíl čítá zhruba 35 tisíc korun ročně," pronesl Jan Brožek.

Zájem občanů zapojit se do e-aukce o nového dodavatele elektřiny a zemního plynu zaznamenali podle slov místostarosty Tomáše Dufka také na pelhřimovské radnici. Jak místostarosta vysvětlil, nejde ale o jednoduchou záležitost. „Každý občan má jinak nastavenou smlouvu a nikomu nekončí stejně. Pokud ji vypoví dříve, musel by například platit sankce, nebo má už nyní jiného dodavatele než ostatní. Profesionální firma eCentre zabývající se e-aukcemi však smlouvu každého občana, který se rozhodne využít nabídky, sama prostuduje, a zapojí jej pouze v případě, že to jeho smlouva umožňuje a že z toho pro něho žádné sankce nevyplynou, protože to by bylo kontraproduktivní. Sám občan nemusí v tomto směru zjišťovat nic," popsal Dufek s tím, že lidé, kteří se nebudou moci do e-aukce zapojit hned v prvním kole, zůstanou u eCentre evidovaní, a dostanou tak šanci zařadit se do některého z dalších kol. Rozhodnout se pro účast mohou kromě domácností i firmy. Vše je zdarma.

Město je ve věci pouze zprostředkovatelem nabídky společnosti eCentre obyvatelům Pelhřimova. „Usnesli jsme se na tom, že pomůžeme o nabídce informovat občany, k čemuž využijeme web města, naše noviny a případně naše plakátovací plochy. Také dáme po dobu sběru informací vždy na dva dny v týdnu k dispozici místnost na městském úřadě, kam občané mohou se svou smlouvou přijít," řekl Tomáš Dufek.

Jak dodal, vše ostatní zařizuje společnost eCentre, která bude současně provádět sběr i v dalších městech, převážně v Jihočeském kraji. Soutěžit tak bude velký objem odběratelů, proto by úspora mohla být zajímavá. „Předpoklad firmy mluví až o dvaceti procentech," vyčíslil místostarosta.
Kdy eCentre se sběrem začne, zatím na radnici nevědí, ale pravděpodobně to bude v následujících týdnech, aby nové smlouvy mohly být uzavřeny již k 1. 1. příštího roku.