Omezení pro odpalování zábavní pyrotechniky platí v zastavěném území Velkého Meziříčí i pro jeho místní části. „Místní části projevily zájem, aby se omezení přijalo i pro ně, protože s hlukem v předvánočním čase mají stejné problémy," řekl Radovan Necid, velkomeziříčský starosta.

Zastupitelé schválili vyhlášku minulý týden. Její vydání iniciovaly stížnosti obyvatel, které se každý rok opakují a stále jich přibývá. Obyvatele nadměrný hluk v předvánočním čase a ve svátky obtěžuje, často si stěžovaly rodiny s malými dětmi a majitelé psů. „Prosincové kanonády už začaly přesahovat únosné meze. Nyní bude městská policie moci konat. Opatření jsou různá, třeba už od patnácti let mohou mladiství dostat napomenutí, pokutu, nebo jim pyrotechniku strážníci odeberou," dodal Necid.

Obecně závazná vyhláška zakazuje používání zábavní pyrotechniky v období od 1. do 30. prosince a pak od 2. do 6. ledna. „Zákaz je vymezený na úzké časové období. Je tak plně v souladu s metodikou Ministerstva vnitra, dle ní má obec určitou činnost zakázat v co nejméně omezujícím a skutečně nutném rozsahu," vysvětlila Vilma Drápelová, právnička městského úřadu.

Jindy v roce zatím v Meziříčí s petardami větší potíže nemívají. „Jsou to spíše ojedinělé stížnosti, když je někdo ‚střílí' v noci, a ruší tak noční klid," dodal Necid.

Meziříčští tak zatím neplánují zakázat „rachejtle" úplně. V Novém Městě na Moravě to ale udělali, také kvůli stížnostem místních. „První omezení v památkové zóně fungovalo, ale k rušení klidu docházelo jinde ve městě, proto teď vyhláška zakazuje používání zábavní pyrotechniky na celém území města i v místních částech," řekl starosta Michal Šmarda.

Žďárská vyhláška zakazuje, kromě akcí schválených radnicí, odpalovat petardy na veřejných prostranstvích. Výjimka platí pro 30. duben, 31. prosinec a 1. leden.