„Takto otevíráme turistickou sezónu v Novém Městě už po jednadvacáté," podotkla historička Sylva Tesařová. Historie samotného mlejnku z Víru ale sahá ještě mnohem hlouběji do minulosti.

Autorem výjimečné řezbářské práce je Adolf Navrátil, přestože prvenství by se mělo spíše přiznat jeho otci, Vincenci Navrátilovi. Ten totiž postavil na Rovečínském potoce před svou chalupou ve čtyřicátých letech minulého století vodní kolo, které pohánělo několik dřevěných figurek.

Nadšení zvědavých návštěvníků Víru inspirovalo Adolfa Navrátila k tomu, aby společně s otcem přidělal každou zimu nějaké další figury. „V roce 1973 jich vodní kolo pohánělo padesát šest. Všechny byly rozpohybovány za pomoci nejrůznějších převodů, koleček a hnacích řemenů. Figurky na mlejnku měly každá svůj vlastní příběh. Mnohý soused se v nich poznal," uvedla Sylva Tesařová.

Přes zimu býval mlejnek uschovaný u Navrátilů na půdě. Jakmile se přihlásilo jaro, začal zvesela klapat na potoce.

Desítky let vzbuzovaly úsměvy přihlížejících pohyblivé postavičky na mlejnku na Rovečínském potoce. „Originál této jedinečné řezbářské práce nakonec získalo Horácké muzeum v roce 1986 darem od vnuka Vincence Navrátila. Kopii instalovanou na dvorku zhotovil v roce 1995 umělecký restaurátor Josef Filip z Velkého Meziříčí s použitím původních prvků pohonu a tato kopie byla rozšířena o náhon s vodníkem," informovala Sylva Tesařová.

Na dvorku Horáckého muzea mlejnek z Víru rok co rok znovu a znovu ožívá. Nejinak tomu bylo i letos. Nejdříve ale potěšily přítomné návštěvníky děti z folklorního souboru Kamínek, které vystoupily s pásmem nazvaným Přijeli vojáci. „Jde vlastně o různé pohledy dětí na příjezd vojska do vsi. Jinak se k tomu staví malé děti, jinak holčičky, jinak kluci," sdělila vedoucí Kamínku Jana Rosecká.

Téměř tři desítky dětí ve věku od čtyř do jednadvaceti let zazpívaly a zatančily nejdříve ve vnitřních prostorách, poslední písnička se už ale rozléhala přímo na dvorku Horáckého muzea. A vzápětí na to se kola mlejnku roztočila a dřevěné figurky se začaly pohybovat.

Letošní turistická sezona v Novém Městě na Moravě je zahájena. Mlejnek bude spuštěn pokaždé, když přijdou do muzea návštěvníci. Kromě mlejnku budou moci obdivovat také vodníka, nejnovější přírůstek strašidelného podzemí. „Hlas mu propůjčil horolezec Radek Jaroš," doplnila Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Semínka lnu

A ještě jednu novinku centrum novoměstské historie připravilo. „Kousek od mlejnku jsme udělali záhonek, na který jsme vyseli len. V expozici máme mnoho zmínek o lnu, o jeho pěstování i zpracování, ale lidé dnes už téměř neví, jak vlastně tato rostlina vypadá. Proto jsme se vydali do Spolku archaických nadšenců do Sebranic u Litomyšle a tam nám poskytli semínka lnu. Ty jsme zaseli, a pokud vzejdou, uděláme k tomu určitě i nějaký workshop," prozradila Alice Hradilová.