„Představa nasvětlené kaple, která bude vidět nejen z obce, ale taky ze silnice mezi Jihlavou a Znojmem, tedy ze staré císařské cesty, je velice zajímavá a lákavá," řekl lesonický starosta Rostislav Čech.

Projektant nyní zpracovává varianty, jak by mohla nová kaple vypadat. Její výjimečností má být vyhlídka. „Nic takového asi nikde není, pro projektanta to bude těžké skloubit," podotkl starosta. Nejméně čtyři návrhy by měli mít zastupitelé k dispozici už během několika týdnů.

Nápad si pochvaluje místní Lenka Polická. Současný výhled z místa blízkého lesu zvanému Obora a památnému Jasanu je prý velice hezký. „Když by člověk stál ještě na nějaké stavbě, bude samozřejmě ještě lepší. Docela se na to těším. Navíc to sem může přilákat turisty," mínila.

První impuls vzešel paradoxně od lidí, kteří do obce zavítali loni poprvé. „Konalo se u nás setkání starostů a nejrůznějších aktivistů z Vysočiny. Návštěvníci procházeli vesnicí, líbila se jim, jen se ptali jak to, že nemáme žádnou kapličku nebo kostel," vzpomínal Čech.

Samostatně stojící stavbu pro církevní účely obec nikdy neměla. Lesoničtí farníci dojíždějí do kostela v Babicích a využívají i tamní hřbitov.

„Lesonické panství bývalo v 16. a 17. století jedno z největších v okolí, patřily do něj třeba i Výčapy. Kaple ale byla pouze na zámku," upřesnil starosta.

Sakrální stavba, podobná těm, které stojí například u babické studánky Verunky nebo v Kojeticích na návsi, by se měla stát centrem duchovního života v obci. I když kapacitně bude asi jen pro 20 lidí, v její blízkosti by se mohly konat poutě a příležitostně i bohoslužby. „To ale hodně předbíháme, protože by tomu musela předcházet poměrně složitá jednání s biskupstvím," poznamenal Rostislav Čech.

Diecéze o záměru obce ale prozatím neví. „Obecně lze říci, že sakrální objekt není možné realizovat bez souhlasu a posouzení církve," řekla mluvčí Brněnského biskupství Martina Jandlová. Lesonice se tak jednání s duchovní institucí nevyhnou.

Rozpočet na stavbu kaple bude konkrétnější až po dokončení projektové dokumentace a výběru nejlepší varianty. Zastupitelé se ale již shodli, že z obecní pokladny by na stavební a duchovní dominantu Lesonic mohlo putovat půl milionu korun. „Navíc vyhlížíme dotační tituly a pravděpodobně bychom udělali i sbírku," předeslal starosta.

„Podstatné je to, že je to jedna z našich současných priorit, kterými se intenzivně zabýváme. Duchovnímu dědictví se navíc věnujeme dlouhodobě," doplnil s tím, že už v minulosti se v obci opravovali kříže a zdejší zvonička dostala nový zvon. „Bez něj byla snad od druhé světové války," připomněl.

První stavaři by se na návrší, které v nejvyšším bodě dosahuje 548 metrů nad mořem, mohli objevit příští rok. „Letos k tomu ještě určitě nedojde. Pracujeme totiž na změně územního plánu a standardní doba při takových řízeních bývá tři čtvrtě roku. A jen opravdu těžko ji půjde nějakým způsobem zkrátit," poznamenal Čech.

Následovat by měla žádost o stavební povolení, po jeho obdržení by už stavbě nemělo nic bránit.