Čistých zůstalo jen sedm z 18 prověřovaných rybníků na území kraje. Mezi ně patří koupaliště Kožlí na Havlíčkobrodsku a Nadymač a Velký Pařezitý na Jihlavsku. Stejně dobře jsou na tom i vodní nádrže Trnávka a Vřesník na Pelhřimovsku a Velké Dářko a přírodní biotop v Šiklově Mlýně na Žďársku. Voda v nich má teplotu od 20 do 23 stupňů Celsia.

U polenského rybníka Peklo dnes sice po více než měsíci přestal platit zákaz koupání, ale voda je tam nadále ke koupání nevhodná kvůli sinicím a vodnímu květu. V rybníku Sykovec u Tří Studní se v posledním týdnu voda zhoršila a přibyly v ní sinice i zelené barvivo chlorofyl, proto je také pro koupání nevhodná.

Zhoršenou kvalitu vody mají rybníky Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Domanínský a Medlov na Žďársku. Pokud se v nich lidé budou koupat, měli by se pak osprchovat, doporučili hygienici.

Břevnická nádrž, Řeka, Malý Pařezitý a Pilská nádrž mají přes mírné zhoršení vodu stále vhodnou ke koupání. Většinou v nich hygienici našli zvýšené množství chlorofylu a v Malém Pařezitém řasy. Voda v těchto čtyřech nádržích je i tak nezávadná a pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží u rekreantů je nízká.