Největší zaměstnavatelé 
v krajském městě, kterými jsou Bosch Diesel a Automotive Lighting, hledají na odborné pozice ve firmě v současné době několik desítek zaměstnanců. Vyplývá to z volných pozic, které mají zveřejněné na svých webových stránkách. Kromě nadstandardního platového ohodnocení jim často nabízejí celou řadu firemních benefitů. Jde například o 13. či 14. plat, příspěvky na dopravu, bydlení či penzijní připojištění. Kromě toho také pružnou pracovní dobu, příspěvek na stravování, případně i na hlídání dětí.

Zaměstnanec jedné ze jmenovaných firem, který si nepřál zveřejnit jméno, potvrdil, že si měsíčně vydělá kolem padesáti tisíc korun hrubého. 
Do firmy nastoupil jako absolvent na pozici do vývoje 
a pracuje tam přes pět let.

Chybí i stavaři

O tom, že technicky zaměření absolventi na Vysočině najdou uplatnění, nepochybuje ani radní Kraje Vysočina pro oblast školství, která zná požadavky místních firem. „Firmy mají zájem o strojírenské techniky, odborníky z oblasti stavebnictví a zemědělství," potvrdila krajská radní Jana Fialová (ČSSD).
Poptávka po absolventech vysokých škol koresponduje 
s poptávkou absolventů středních škol. „Velký důraz je kladen především na odbornost 
a dostatečné jazykové vybavení," upřesnila Fialová.

Dle informací ze středních škol je patrné, že si tuto skutečnost začínají studenti uvědomovat. Například Gymnázium Jihlava eviduje zvyšující se zájem právě o přírodovědné a technické obory na úkor ekonomických.

Radní Jana Fialová také vyjmenovala jaký obor technického vzdělání firmy poptávají. „Koresponduje to s charakterem firem v regionu. Jde 
o oblast automotive, zpracování plastů, hledají se odborníci v oblasti optiky, stavební inženýři či odborníci v zemědělských oborech," doplnila pro úplnost vysočinská radní Fialová.

Kariéroví poradci

Studenti gymnázií, u kterých se předpokládá, že budou dále pokračovat na některé vysoké škole, dost často v rámci výuky navštěvují firmy v regionu, kde jsou informováni kariérovými poradci o tom, jaké zaměření je v dané společnosti nejžádanější. Řada firem rovněž pro studenty vyhlašuje odborné soutěže.

Kromě technických oborů najdou absolventi na Vysočině dobré uplatnění ještě v dalších oborech. Jde především 
o práci ve zdravotnictví, gastro a ekonomii.