Vláda minulý týden schválila novelu o plošném kouření v hospodách. Pro majitelé restauračních zařízení je však také důvodem pro změnu přání zákazníků. Od ledna se nekouří například v restauraci Bowling Koule. „Chodí k nám hodně rodin s dětmi a měly s tím problémy," vysvětlil provozovatel Luděk Ondračka.

Zásadní a nejen vizuální změnou prošla restaurace Molekula u Hotelu Atom. Také tam se po rekonstrukci rozhodli kouření zakázat. „Před rekonstrukcí to byla zakouřená pivnice. Po ní jsme přešli na kompletně nekuřácký provoz jak restaurace, tak společenské prostory. Myslím si, že trend jde v současné době touto cestou, a já osobně s tím souhlasím. Navíc si myslím, že kouření k jídlu určitě nepatří, a kuřáci tím omezují ostatní zákazníky. Myslím, že i v dnešní době si kuřáci odskočí raději zakouřit ven, než aby potom sami páchli," řekla ředitelka Hotelu Atom Kateřina Horká.

Obě zmíněné restaurace spolu s Rodeo steak housem a Cukrárnou a kavárnou Míca přibyly letos mezi „Restaurace a kavárny nekuřácké a přátelské rodině".

„Pokračujeme v tradici, kterou jsme začali před čtyřmi lety. Certifikujeme v rámci projektu Zdravé město nově přihlášené restaurace, které jsou za prvé nekuřácké to je základní podmínka a k tomu ještě přátelské rodině. Mají ve svém zařízení některé záležitosti, které zvýhodňují rodiny s dětmi. To znamená, že mají například dětské menu, dětskou židličku, dětský koutek a podobně. Nebo možnost nechat si přihřát i přinesenou stravu," vysvětlila třebíčská radní Marie Černá.

Hřiště i pult

Například v Cukrárně a kavárně Míca mají dětskou židličku, menu i koutek a nechybí ani letní zahrádka. To samé nabízí také Rodeo steak house. Obě zařízení najdete v ulici Kpt. Jaroše.

„Nabízíme speciální menu pro děti, máme dětskou židličku, hrací dětský koutek a jsme bezbariéroví, takže se k nám dostanou i maminky s kočárkem. Na bezbariérovém WC máme navíc přebalovací pult," vyjmenovala Kateřina Horká. „Máme venkovní atestované hřiště pro děti i krytou venkovní zahrádku," popsal Luděk Ondračka z Bowlingu Koule.

Podle radní Marie Černé má i po případném schválení protikuřácké novely městský certifikát smysl. „Stále platí, že chceme přidanou hodnotu, že musí být také přátelská rodině. To znamená, že nabízí jednu z následujících služeb: dětský koutek, přebalovací pult, dětské menu, dětskou židličku, možnost přihřát kojeneckou stravu. Zájemci o registraci vyplní jednoduchý dotazník, proběhne kontrola a zařízení dostane certifikát a samolepku na dveře," popsala Černá.

Město restauracím zajistí propagaci na webu města také v informačních letácích. „Ty vydáváme v nákladu patnáct set kusů a jsou k dispozici na informačních centrech. V letáku je i mapa s vyznačenými restauracemi," doplnil místostarosta Vladimír Malý.