Nyní je promítání filmů provozováno v novoměstském kulturním domě. „A je poměrně úspěšně. Pracovníci kultury připravují zajímavé programy, lidé na filmová představení chodí v hojném počtu," vyjádřil se starosta Michal Šmarda.

O osudu novoměstského kina zastupitelé rozhodli už před rokem, kdy museli vyřešit otázku, zda investovat do digitální technologie, nebo přestěhovat promítání filmů do kulturního domu a kino zavřít. „Zvolili jsme druhou variantu," připomenul novoměstský starosta Šmarda.

Současný stav bývalého kina je obyvateli města často kritizován. Nemovitost rychle chátrá a město si s ní neví rady. Nenašlo pro ni žádné využití. Obě budovy, jak kino, tak i Sadílkova vila, která je jeho nedílnou součástí, potřebují nutné opravy a s tím související velké finanční investice.

„Pokusili jsme se pro budovy najít seriózní využití, například přestěhovat do kina některé obory základní umělecké školy. To se ale ukázalo jako neekonomické, takže jsme od záměru upustili," vysvětlil Michal Šmarda.

Nemovitosti chátrají už pětadvacet let. Samotné kino není pro město nijak cenné, jiná situace je ale v případě Sadílkovy vily.

Slavný architekt

Někdejší slavný novoměstský architekt a bývalý starosta Nového Města si své sídlo dostavěl v roce 1889. Tato budova patří k architektonicky nejzajímavějším novoměstským objektům. Radnice v minulosti už také učinila pokus o zajištění památkové ochrany Sadílkovy vily.

„To by nám umožnilo její další rozvoj a otevřelo cestu k dotacím. Bohužel se nám pro vilu památkovou ochranu nepodařilo zajistit. Odborníci tvrdí, že budova není architektonicky tak cenná, aby byla zařazena mezi významné památky," řekl starosta.

Radnice bude nyní hledat pro obě budovy jednoho kupce. „Zjistíme, zda vůbec existuje poptávka, jestli najdeme někoho, kdo by prostory dokázal slušně využít. Pokud se nám podaří získat seriózního zájemce, předložíme pak zastupitelům konkrétní návrh na prodej," prohlásil Šmarda.

Město bude budovu Sadílkovy vily prodávat i se stávajícími nájemníky. V popisu nabízené nemovitosti, který bude uveden při prodeji, budou zahrnuty i informace o uzavřených nájemních vztazích a případném dalším zatížení.

„Odhadní cena je 3,6 milionu korun a vyvolávací cena je stanovena na 3,5 milionu korun. Nemovitost se nachází v poměrně zajímavé lokalitě, zastavěná plocha je okolo dvou tisíc metrů čtverečních a patří k tomu také menší pozemek," informoval novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Osud bývalého kina a zejména Sadílkovy vily je v Novém Městě bedlivě sledován veřejností. Ne všichni s jejich prodejem souhlasí. „Připomíná mi to dobu, kdy se za komunistů na Masarykově ulici bouraly domy. Může to koupit někdo, komu Sadílkova vila nebude nic říkat, a zbourá ji," projevil svůj názor novoměstský zastupitel Dan Sokolíček. „Kino dnes již nepotřebujeme, toho se město klidně může zbavit. Ale Sadílkova vila je cenný dům. Málokterý Novoměšťan se o Nové Město zasadil tak jako Josef Sadílek," dodal Sokolíček.

Architekt Sadílek postavil novoměstskou reálku, mitrovský zámek a podepsal se také pod vzhledem evangelického kostela v Novém Městě a na řadě místních domů. „Sám sobě postavil reprezentativní vilu, která nám zůstala jako vzpomínka na něj. A jestliže Sadílkovu vilu Nové Město prodá, tak ta vzpomínka odejde," myslí si zastupitel Sokolíček.

I tyto aspekty jsou podle starosty Šmardy brány v potaz. „Jde o citlivou záležitost, bohužel budova chátrá už dvacet pět let a její stav se stále mění k horšímu. Město si s ní nedokázalo poradit ani v minulosti a nyní musíme tuto situaci řešit. To, že ji nabídneme k prodeji, ale ještě neznamená, že je prodána. Konečné rozhodnutí padne později," řekl Šmarda.