Novoměstská radnice tak bude žádat o peníze na výstavbu nové sportovní haly, na opravu střechy radnice i na rozšíření kamerového systému. Novoměstští fotbalisté se zase pokusí získat dotační finanční podporu pro hřiště s umělým povrchem.

„Opět zkoušíme získat dotace na sportovní halu. Sportovci potřebují novou tělocvičnu, takže výstavba haly je pro město velmi důležitá. Už jsme o dotaci požádali, ale ještě nepadlo konečné slovo. Šance na to, že bychom peníze v dohledné době získali, je malá. Ale chceme žádat znovu a znovu," prohlásil starosta Nového Města Michal Šmarda.

Děravá střecha

Jedním z každoročně vypisovaných dotačních titulů je i Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Z jeho zdrojů čerpají Novoměstští pravidelně.

„Ani letos se nevzdáme možnosti podat si žádost o dotaci z tohoto programu. Tentokrát se pokusíme získat peníze na opravu střechy radnice. Současná krytina je nevyhovující a je nutné zjednat nápravu," vysvětlil novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Nové Město na Moravě se zaměří i na bezpečnost. Dotační tituly cílené na vybudování nových přechodů pro chodce stejně jako na rozšíření kamerového systému se bude snažit radnice využít také v letošním roce. A stranou nezůstane ani odpadové hospodářství.

„Vloni nám dotace na pořízení dalších kompostérů nevyšla, tak to zkusíme znovu. O nádoby na kompost mají lidé velký zájem a byla by škoda jim v tomto nevyjít vstříc," prohlásil Stanislav Marek.

Město chce získat peníze i pro své místní části. „Opakovaně budeme žádat o dotaci na kanalizaci v Rokytně, kterou lidem slibujeme už delší dobu. A potřebovali bychom odkanalizovat i Hlinné a Petrovice," nechal se slyšet novoměstský starosta Michal Šmarda.

Získat dotaci se pokusí také novoměstský fotbalový klub. Fotbalisté by v budoucnu rádi užívali výhod hřiště s umělým povrchem.

Vrchovina už jednou o dotaci na umělé hřiště žádala. A to v roce 2014. „Letos budeme žádat znovu. Obrátíme se na Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a chtěli bychom získat dvacet milionů korun," vyjádřil se předseda fotbalového klubu SFK Vrchovina Jaroslav Michal. Celkové náklady na nové fotbalové hřiště s umělým povrchem, které by v případě kladného vyřízení dotace mohlo vzniknout v rámci rozšíření Vysočina arény v lokalitě pod novoměstskou sjezdovkou, jsou vyčísleny na více než třicet milionů korun. Představitelé novoměstské radnice úsilí fotbalistů schvalují. „Podpoříme jejich snahu," řekl Šmarda.

Žádnou větší investiční akci Nové Město za „své" peníze nechystá. Toto rozhodnutí má jeden jediný důvod. „Máme rozestavěné městské lázně, budeme čerpat a následně i splácet úvěr, takže si žádnou další větší akci nemůžeme dovolit," argumentoval novoměstský starosta. Rozpočet na výstavbu bazénu se pohybuje okolo devadesáti milionů korun. Větší část z těchto financí bude kryta padesátimilionovým úvěrem.