O přízeň voličů se v Přibyslavicích ucházela čtyři uskupení. Nejvyšší post v obci nakonec získal až třetí člověk vítězné kandidátky ČSSD. „Na ustavujícím zasedání jsem byla jediná, která do toho mohla jít," vysvětlila nová starostka Ivana Uhrová.

Své funkce se ujala s velkou vervou. Podle vlastních slov se k ní dostala logickou cestou. „Už více než pětadvacet let pracuji ve veřejné správě, ať už jako sekretářka místního národního výboru, pracovnice okresního úřadu, nebo ekonomka na krajském úřadě. V poslední době jsem podnikala, přezkoumávala jsem hospodaření obcí," líčila.

Jako starostka na plný úvazek si vytkla několik prvních cílů, kterých by ráda dosáhla. Začne od drobných změn. „Kancelář starosty a účetní je na obecním úřadě společná. Vím, že to mnoha lidem, když chtěli jednat s panem starostou, vadilo. Obecně se budu snažit o zlepšení komunikace s občany," podotkla Uhrová.

Pokračovat chce například péčí o kulturní památky v obci a podporovat mezigenerační spolupráci.

Ocmanice: V čele bude opět žena

Navázat na práci své předchůdkyně bude chtít další nová žena ve vedení obce. Marii Bojanovskou nahradila v Ocmanicích dosavadní místostarostka Věra Filipčíková. „Bývalá paní starostka už má trošku zdravotní problémy, takže se rozhodla o funkci neucházet. Za dvě volební období ale udělala dost práce, a jsme rádi, že zůstává alespoň v zastupitelstvu," podotkla nová starostka.

Její kolegové ze zastupitelstva se do předních pozic ve vedení Ocmanic příliš nehrnuli. „Někteří nemají zkušenosti, jiní zase mají časově náročné zaměstnání, při kterém by to zvládali jen těžko," poznamenala Filipčíková.

V Ocmanicích by chtěla nechat opravit místní silnice nebo hřbitovní zeď. „Budeme se rozhlížet po vhodných dotacích," předeslala Filipčíková.

Nového starostu mají také Petrůvky. Odcházejícího starostu Miloslava Vrlíka, který již nekandidoval ani do zastupitelstva, nahradil dosavadní místostarosta Jaroslav Novotný. Přehnanou radostí z povýšení však nehýří. „Nějaká nabubřelost není na místě. Člověk tomu bude muset obětovat kus sebe a svého volného času," řekl nový petrůvecký starosta. „Zaměstnání mám takové, že jsem vlastním pánem, co se týče času, takže věřím, že to zvládnu," dodal.

Nic jiného mi nezbude

Stíhat práci pro obec při vlastním zaměstnání bude muset i novopečený starosta Kramolína Pavel Cejpek. „Budu to muset zvládat, nic jiného mi nezbude," reagoval na zvolení.

Většina zastupitelů se k němu přiklonila při ustavujícím zasedání. Ještě před tím se hlasovalo o protikandidátovi. „Chtěl to dělat, ale nedostal potřebnou podporu. Pak se hlasovalo o mně a dopadlo to, jak to dopadlo," popisoval Cejpek.

Pokračovat ve funkci měl v úmyslu i starosta Slaviček Jiří Válal. „Zastupitelstvo chtělo, aby pokračoval jako neuvolněný, což odmítl. Následně to bylo nabídnuto mně a já jsem to přijal," líčil nový slavičský starosta Radek Palát.

Ve funkci naopak, i přes neúspěch ve volbách, zůstává Hana Žáková z Koněšína. „Není to jen náš případ, kdy ne všichni kandidáti chtějí pracovat jako starosta," vysvětlovala své pokračování v úřadě. Žáková načíná své páté volební období.

Poprvé obhájil starosta Benetic Karel Houzar. „S paní místostarostkou pokračujeme beze změn," doplnil. Zastupitelé o tom rozhodli tajnou volbou. „Já jsem dostal od sedmi zastupitelů šest hlasů a místostarostka pět, takže nebylo co řešit," řekl.

Svůj post obhájila také starostka Opatova Lenka Štočková. Pro další čtyři roky ji podpořilo osm z jedenácti zastupitelů. Zbylí tři se hlasování zdrželi.

Nejvyšším v patnáctičlenném zastupitelstvu zůstává Josef Zahrádka ve Valči, podobně jako Miroslav Křišťál v Dukovanech a Vladimír Černý v Rouchovanech. S výrazně většinovou podporou pokračuje také starosta Radek Malý v Želetavě. Při ustavující schůzi pro něj hlasovalo 14 z 15 zastupitelů.