Záměr představil starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka: „Rozhodli jsme se společně s dalšími obcemi, že vstoupíme na komoditní burzu prostřednictvím dohodce, kterého vybereme o prázdninách. Pak v příhodnou dobu nakoupíme za výhodnou cenu energie na příští rok."

Samotné město Náměšť podle Měrky ročně utratí za elektřinu a plyn kolem patnácti milionů korun. Společným nákupem energií pro více obcí by se cena za energie mohla výrazně snížit. K Náměšti se hodlá připojit sousední obec Ocmanice. „Byli bychom hloupí, kdybychom do toho nešli. Na energiích šetříme už delší dobu. Vyměnili jsme i jističe, ale víc ušetřit už nejde. Řekli jsme si, že když nás bude víc, přece jen něco uspoříme," mínila ocmanická starostka Marie Bojanovská.

Také Naloučany se 165 obyvateli uvažují, že by zapojením do společné akce ušetřily. „Ročně zaplatíme za čisté energie kolem osmdesáti tisíc korun. Když k tomu připočtete distribuční poplatek, vyjde suma na dvojnásobek," líčil starosta Naloučan Antonín Havlíček. Uspořené peníze by prý využili na zlepšení běžné údržby ve vsi, protože s celkovým ročním rozpočtem 1,5 milionu korun na větší investice nemají.

Některé obce do toho nejdou

O společném nákupu uvažují i v Kramolíně, kde elektřinou vytápí budovu obecního úřadu. Za elektřinu vydají ročně kolem padesáti tisíc korun. „Nový dodavatel by mohl jít s cenou o dost níž," dumal kramolínský starosta Josef Blaha. Podobného názoru je starosta Čikova Jan Požár: „Půjdeme do toho. Ta cena bude určitě výhodná."

Jako výrazný přínos pro obec to nevidí starosta Lhánic Josef Ležák. „Při současné spotřebě energií, kterou naše obec má, jsme se rozhodli, že do toho s ostatními nejdeme. Platíme necelých třicet tisíc korun ročně. Uspořili bychom jen kolem 3,5 tisíce korun," řekl.