Novák nebyl žádným výjimečným malířem. Jeho hodnota tkví v objevování nových technik a v experimentu. „Ve světě si jej cení v kontextu celého jeho díla. Byl i básníkem, autorem fónické poezie," poukazuje sběratel umění a znalec Novákova díla Lubomír Kressa.

Novákova díla se na zahraničních aukcích prodávají za stovky až tisíce eur. Nedávno se jedna z jeho starších alchymáží vydražila za osm tisíc eur. Tu a tam se něco z jeho pozůstalosti objeví i na tuzemských aukcích. V cenovém rozmezí od 1 500 korun za drobné grafiky po sto tisíc korun za větší díla. „Kvalitních věcí nebývá dostupných moc, ale sem tam se objevují. Od toho se pak odráží cena. Jedna Novákova růže se před lety vydražila za 230 tisíc korun," popisuje Lubomír Kressa.

Za nejvýznamnějšího třebíčského tvůrce označuje Nováka také historik umění Jan Dočekal. A dosvědčuje, že experimentátorova tvorba má za hranicemi zvuk. „Na pařížské burze na podzim minulého roku bylo vydraženo jeho starší dílo v přepočtu na koruny za čtvrt milionu," potvrdil Jan Dočekal.

Nadšenci jsou ochotni dobře zaplatit také za Novákovy knihy. Texty z let 1958 1968, vydané pod názvem Zámostí roku 1970, se v antikvariátu nedávno prodaly za 35 tisíc korun! Za další svazek, vydaný roku 1968 pod názvem Deset interpretovaných kreseb, kdosi zaplatil jen o pět tisíc korun méně.

Zájem a poptávka

A další třebíčští výtvarníci? Samostatnou kapitolou je v tomto kontextu s Třebíčí spjatý František Mertl alias Franta. Narodil se v Třebíči, většinu života ale prožil ve Francii. Tam je o jeho tvorbu značný zájem. Třebíči věnoval Franta relativně nedávno kolekci obrazů, jejichž hodnota dosahuje patnácti milionů korun. „U nás se ale jeho obrazy na aukcích příliš nekupují, není V Česku tolik známý. Naši sběratelé nejsou ochotni za jeho obrazy zaplatit tolik peněz," poznamenává Lubomír Kressa.

Momentální zájem a poptávka a také vyvolávací cena rozhodují podle něj o tom, jestli a za kolik se dílo prodá. To se týká jak ve světě uznávaných třebíčských tvůrců, tak i ostatních tuzemských malířů. Až několik milionů mohou zájemci zaplatit za díla Adrieny Šimotové, Václava Boštíka, Jiřího Koláře, Karla Malicha, Zdeňka Nepraše, Vladimíra Boudníka, Jana Kotíka a dalších moderních umělců.

„V aukcích jsou vysoko ceněna díla Josefa Lady a klasiků české moderny Toyen, Václava Špály, Emila Filly, a dalších. Na burze, která bude koncem ledna v Praze, má nevelký Fillův obraz vyvolávací cenu tři a půl milionu korun," dodává Jan Dočekal.

I když se obrazy regionálních výtvarníků neobjevují na aukcích umění, nutně to ještě neznamená, že se neprodávají. Někteří z autorů dokáží prodat v každé době, a dokonce za víc než dobrou cenu. „Prodávat se dá přes galerie, známé, přes sběratele či přímo. Způsobů je mnoho," uzavírá Lubomír Kressa.