Přitom suvenýr v podobě exotické choroby může turistům způsobit dlouhodobé zdravotní problémy, dokonce je ohrozit na životě. „V současné době zájem o očkování do exotických zemí stagnuje. Zájemci přicházejí, avšak nepřibývá jich nějak razantně. Očkování provádíme všemi na trhu dostupnými vakcínami.

Nejčastěji provádíme očkování proti virové hepatitidě  A, B, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě typu A a C, vzteklině, malárii, klíšťové encefalitidě a chřipce," informuje mluvčí nemocnice Petra Černo. Ambulance kontroluje i očkování proti tetanu. Při plánování cesty do zahraničí je podle mluvčí nutno zahájit očkování včas, aby bylo možno dodržet potřebné odstupy mezi aplikací jednotlivých doporučených vakcín, a tak si nechat vytvořit očkovací plán, který lékaři pro konkrétního pacienta vytvoří.

„Já jsem s sebou na cestách nikdy neměla speciální lékárničku, snad jen nějaké prášky na bolest nebo proti průjmu. Očkovat jsem se nenechala a nikdy se mi nic nestalo," vrtí hlavou Alena Wisnerová z Havlíčkova Brodu. Ovšem podle lékařů je rozdíl, zda paní Alena cestuje do známých a „civilizovaných"  turistických letovisek, nebo do zemí třetího světa s nízkou úrovní hygieny. V takovém případě jí hrozí, že se po návratu domů může stát pacientkou infekčního oddělení a na „suvenýr" v podobě malárie či tyfu, který si z dovolené přivezla, hned tak nezapomene.

Například při cestě do subsaharské Afriky hrozí žlutá zimnice, horečka dengue, spavá nemoc i mor. Malárie, úplavice a cholera zase „číhají" v jihovýchodní Asii. „Loni jsme zaznamenali jeden případ, kdy jsme pacienta, léčeného na paratyfus museli dokonce převézt na vyšší pracoviště do Prahy," varuje lehkomyslné turisty mluvčí nemocnice Černo.

Turisté by před cestou do zahraničí neměli také zapomenout na vhodně vybavenou lékárničku, kde by neměla chybět pinzeta na vyjmutí klíštěte, které můžeme „chytit" při procházce v hvozdech, nebo tabletky na úpravu vody pro cestovatele pralesem.

Samozřejmě celkové vybavení se liší podle toho, zda cestujeme k českému rybníku nebo do tropů, kde ovšem jenom lékárnička bez řádného očkování nestačí. K základnímu vybavení turisty před cestou do zahraničí by mělo patřit i zdravotní pojištění. Bez něho je úraz nebo onemocnění v zahraničí dvojnásobným rizikem. Zdravotní péče v cizině je někdy velmi drahá, ošetření v nemocnici může přijít až na několik set tisíc korun.

Ambulance  cestovní medicíny brodské nemocnice spadající pod infekční odděleníposkytuje  komplexní  poradenství  před  cestou  do  zahraničí,  zejména  tropů. Klientům  poskytuje  vyšetření  před  cestou, doporučí  vhodné  očkování  a  preventivní   opatření  proti   malárii. Provádí  očkování  všemi  na  trhu  dostupnými  vakcínami, včetně očkování proti žluté zimnici.

„Konzultace a vakcinaci poskytujeme jak pro klienty cestující do zahraničí individuálně, tak i pro skupiny cestující například v rámci služební cesty," upozorňují lékaři infekčního oddělení.