„Aktuálně lidé nejvíce nosí letní hrušky, třešně, meruňky a broskve. Jablka a švestky přijdou na řadu spíš až na podzim," popisuje ovoce, které se aktuálně nejvíce pálí, spolumajitelka Pěstitelské pálenice Senožaty Zuzana Šurová.

Lidé podle jejích slov nosí buď samotné ovoce a nebo kvas, kdy si ovoce raději zpracují sami doma a pálenku si pak z lihovaru mohou odvézt domů i do týdne. To potvrzuje i Josef Veleta ze želivské palírny. „Pokud nám lidé dovezou ovoce, my jim ho zpracujeme, provedeme fermentaci a následně destilujeme. Pak si za šest až dvanáct týdnů pro hotový destilát zákazníci přijedou," vysvětluje s tím, že doba procesu se odvíjí od druhu ovoce. Kolik bude výsledné pálenky, záleží především na kvalitě ovoce a kolik z něj vzejde kvasu, který se dále vypálí.

Jen z kvasu pálí v pacovském lihovaru. „Aktuálně nejvíce pálíme třešně, a celkově spíš letní ovoce. Švestky přijdou na řadu až na podzim," shoduje se se želivskou palírnou Pavla Vaňková z pacovské palírny.
„S provozem jsme začali až v srpnu, zatím jsme pálili jen čtyřikrát, ale zákazníků je dost. Sezonu od sezony přibývají," dodává.

Metanolová aféra

Provozovatelé lihovarů se shodují, že na přibývající zákazníky má vliv možná i nedávná metanolová aféra. „Obchodně to pro nás bylo dobré, ale lidsky je to samozřejmě tragédie," vysvětluje Zuzana Šurová s tím, že lidé k nim chodí více po aféře možná i proto, že vědí, co pijí, a to je pro ně důležité.

„Není se čeho bát, pokud vím, kde a z čeho pálím, tak mi nehrozí žádné nebezpečí. Mohu se spolehnout, že oproti kupovaným věcem vím, co piju," vysvětluje Karel Škrabal, který vozí své ovoce pálit už řadu let a vždy je spokojený.

Ceny za pálení majitelé destilačních zařízení letos až na výjimky zvyšovat nebudou. „Pokud se cena zvýší, tak to bude maximálně o pár halířů, a to kvůli provozním nákladům, jako zdražujícímu se uhlí nebo plynu," potvrzuje Zuzana Šurová z pálenice v Senožatech s tím, že cena jednoho litru stoprocentního lihu se pohybuje v senožatské palírně od dvou set osmdesáti ke třem stům korunám.

Tereza Konířová